Grčevi u trudnoći: Uzrok, simptomi i kada se morate obratiti doktoru?

Zdravlje 25. lip 202115:14 0 komentara
Shutterstock/Ilustracija

Žene kroz trudnoću prolaze kroz brojne promjene koje su sasvim normalne i u većini slučajeva ne predstavljaju razlog za zabrinutost. U tu skupinu spadaju i određeni bolovi, grčevi u trudnoći, neugoda i slično.

Jedna od pojava koja obično najviše zabrinjava trudnice su grčevi u trudnoći u maternici. Uspoređuju se s menstrualnim grčevima i uglavnom se pojavljuju u drugom i zadnjem tromjesečju. Osim toga u trudnoći nije rijetka pojava grčeva u nogama, stopalima i šakama koji izazivaju snažnu bol i dolaze neočekivano.

Trudnice ih obično najviše primijete kada se događaju noću jer bude iz sna i remete ciklus spavanja.

Zašto nastaju grčevi u trudnoći?

Premda pojava grčeva u trudnoći obično ne ukazuje na opasno stanje, važno je obavijestiti ginekologa da se događa.

Uzrok grčeva mogu biti određene bolesti te je važno isključiti ih kao moguće razloge.

Uzrok grčeva u trudnoći mogu biti problemi s radom štitnjače i paratireoidne žlijezde, problemi sa zglobovima poput artritisa, poremećaj živčanog sustava, nepravilnosti u radu bubrega te problemi s krvožilnim sustavom. Međutim, najčešći uzrok grčeva u trudnoći su relativno bezopasna dehidracija, manjak minerala i loša cirkulacija.

S obzirom na to da se grčevi u trudnoći mogu pojaviti na različitim mjestima, donosimo neke najuobičajenije uzroke boli.

Grčevi u trudnoći u trbuhu

Grčevi u trudnoći u maternici obično nastaju zbog širenja maternice i to u prvim mjesecima trudnoće. Kako se raste plod, tako se i maternica počinje mijenjati. Uz to se povećava protok krvi i tekućina u maternici, čak i prije nego je beba u stvari primjetna. Zbog toga se u početku trudnoće mogu pojavljivati grčevi u trbuhu koje neke žene zamijene s menstrualnim grčevima.

1. Probavne smetnje

Osjećaj grčenja mišića trbuha mogu izazvati i probavne smetnje poput neredovite stolice, plinova, nadutosti i drugih smetnji. Zatvor može izazvati bolove u crijevima koji se mogu proširiti na ostatak trbuha ili odati dojam kao da se nalaze u maternici.

Nije neobično i da osjećate bol kada se napuni mjehur ili da osjetite bol u jajnicima.

2. Povećanje maternice i ploda

Grčevi u trudnoći u trbuhu mogu dolaziti zbog bolova u zdjelici i mišićima. Povećanje maternice može izazvati opuštanje mišića i zglobova. Okrugli ligamenti okružuju maternicu te kako ona raste, tako i oni postaju više napeti, a to može izazvati bolove. U kasnijoj trudnoći grčevi se mogu pojačavati zbog rasta ploda i pojačanim pritiskom na strukture u trbuhu.

3. Lažni trudovi

U kasnijoj trudnoći se mogu pojavljivati bolovi u donjem dijelu trbuha što može upućivati na Braxton-Hicksove kontrakcije ili lažne trudove. Ove kontrakcije su bezopasne iako kod mnogih izazivaju paniku.

4. Izvanmaterična trudnoća

Bolovi u maternici u trudnoći mogu biti uzrokovani izvanmateričnom trudnoćom. U tom slučaju bolovi će biti intenzivni i pojaviti se na jednoj strani trbuha, pojavit će se menstruacija u trudnoći, teška bol u ramenima i vratu te rani simptomi trudnoće poput mučnine i slabosti. Bol u abdomenu se u ovom slučaju pojavljuje naglo.

5. Problemi s posteljicom

Konstantni i vrlo bolni grčevi mogu upućivati na probleme s posteljicom. Kada se posteljica odvaja od maternice prije nego se dijete rodi, to može predstavljati opasno stanje za plod. U ovom slučaju su bolovi također vrlo intenzivni i ponavljajući te se treba brzo javiti liječniku.

Kada se obratiti liječniku?

Kod pojave bolova u trbuhu u trudnoći trebali biste se zapitati kada su bolovi započeli, kuda se šire, kojeg su intenziteta, jesu li povezani s nekom nedavnom aktivnošću te postoje li dodatni simptomi zbog kojih bi se trebali zabrinuti. Ukoliko brinete da bi ovi grčevi u trudnoći mogli biti opasni, obratite se svom liječniku i dajte mu odgovore na sve ranije navedena pitanja.

Ako uz grčeve u trbuhu u trudnoći doživljavate vaginalne grčeve, krvarenje, iscjedak, vrtoglavicu i povišenu tjelesnu temperaturu, obratite se liječniku. No, budite bez panike, najčešće se ne radi o opasnom stanju.

Grčevi u trudnoći u nogama

Grčevi u nogama ili drugim mišićima u tijelu za vrijeme trudnoće nisu neobična pojava, a radi se o nenamjernim stezanjima mišića. Osobito se javljaju u trećem tromjesečju te mogu izazivati jaku bol. Uzrok bolova najčešće je dehidracija, slaba cirkulacija ili manjak određenih minerala.

U nastavku donosimo najčešće razloge i kako ih najlakše riješiti.

1. Dehidracija organizma

Dehidracija organizma može izazvati poremećaj izmjene minerala u organizmu. Minerali i vitamini su u trudnoći nužni za dobar razvoj ploda, ali i za dobro stanje organizma trudnice.

Prehrana bogata tim nutrijentima bitno će utjecati na tijek trudnoće i pravilan razvoj djeteta. Da ne bi došlo do poremećaja elektrolita ili izmjene minerala, potrebno je unositi i dovoljno tekućine kroz dan. Tekućina će ujedno olakšati rad srca, poboljšati rad mozga i olakšati grčeve u trudnoći u nogama.

2. Slaba cirkulacija i slabi mišići

Slaba cirkulacija može uzrokovati grčenje u mišićima što je posebno istaknuto kod trudnica.

Osim suženja krvnih žila, pogoršanju cirkulacije doprinosi i povećanje tjelesne težine na što utječe i povećanje maternice i ploda.

Da biste riješili ovaj problem, ne zaboravite na kretanje, ali i nošenje primijenjene odjeće koja neće zaustavljati krvotok u nogama. Ako doživljavate grčeve u stopalima, obratite pozornost na obuću koju nosite, čak i čarape koje mogu stvarati kompresiju.

Cipele koje nosite trebale bi maksimalno rasterećivati stopalo i poticati cirkulaciju.

Kako smanjiti grčeve u trudnoći?

Vježbanje ili kretanje u trudnoći je preporučljivo jer se grčevi mogu pojavljivati zbog oslabljenih mišića.

Mijenjajte položaj u kojem ste, hodajte i razgibavajte se. Ako osjećate kao da biste mogli doživjeti grčeve, pokušajte lagano podići noge.

Ovo su još neki trikovi za smanjivanje grčeva u trudnoći:

– stavite noge u toplu kupku

– često se krećite i mijenjajte pozicije

– na mjesto boli stavite termofor ili toplu bocu

– pijte mnogo tekućine

– radite vježbe opuštanja

masirajte bolna područja

Hoćete li slijediti ove savjete?

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!