Četiri od pet menadžera iskazuje zabrinutost vezanu uz pojavu stresa na radnom mjestu, a polovica zaposlenika u Europskoj uniji navodi kako je stres učestala pojava na njihovom radnom mjestu, podaci su koje navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo i ističe važnost promicanja svijesti o stresu na radnom mjestu.
Dugotrajna izloženost stresu smanjuje sposobnost pojedinca da se s njim učinkovito nosi i može uzrokovati zdravstvene probleme te značajno narušiti kvalitetu života i dobrobit pojedinca, ističe se u objavi HZJZ-a povodom Međunarodnog tjedna svjesnosti o stresu.
Programi prevencije stresa na radnom mjestu imaju značajne pozitivne efekte na radnika i organizaciju , ističe se. U cilju da osvijesti negativne učinke stresa na tjelesno i mentalno zdravlje te da potakne brigu o zdravlju i dobrobiti, HZJZ je izdao brošuru “Stres na radnom mjestu”.
Stres je odgovor tijela na uočenu prijetnju – povećani broj otkucaja srca, ubrzano disanje, usporavanje probave, povećana napetost mišića i porast krvnog tlaka. Ove promjene u tijelu su adaptivne i daju potrebnu energiju za suočavanje s prijetnjom, ali ako taj odgovor na prijetnju dugotrajan može smanjiti našu sposobnost da se s njim učinkovito nosimo i uzrokovati zdravstvene probleme.
HZJZ kaže kako treba razlikovati pozitivan i negativan stres. Ovaj prvi nam omogućuje da se izborimo s nekim ozbiljnijim izazovima dok se drugi veže uz preopterećenost i problem s nošenjem sa situacijom.
Simptomi stresa
Tjelesni: ubrzan puls, ubrzano disanje, nagle promjene krvnog tlaka, pretjerano znojenje, glavobolja, suha usta
Emocionalni: zabrinutost, strah, iritabilnost, potištenost, ljutnja
Misaoni: zaboravljivost, teškoće s koncentracijom, brige o budućnosti, preokupiranost situacijom, poteškoće u donošenju odluka
Ponašajni: plakanje, zanemarivanje obaveza, učestalije pijenje alkohola ili pušenje, pojačano ili smanjeno jedenje, agresivna ponašanja, usporenost u rješavanju radnih zadataka, sukobi s kolegama.
Najčešći uzroci stresa povezani s radnim mjestom
– intenzivan radni tempo i vremenski pritisak
– nedostatak kontrole
– niska razina uključenosti i sudjelovanja
– mala podrška kolega i nadređenih
– nemogućnost napredovanja
– nesigurnost posla
– niski prihodi
– verbalno, fizičko i druge vrste
– uznemiravanje.
Što svatko od nas može napraviti?
– upoznajte stresore i svoje reakcije
– razmislite što vam može pomoći da se uspješno nosite sa stresom
– postavite granice
– koristite godišnji odmor kako bi napunili baterije
– razgovarajte sa svojim nadređenim
Detalje o tome kako se nositi sa stresom na radnom mjestu kao i primjere tehnika opuštanja koje su primjenjive za izvođenje na radnom mjestu pronađit OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!