Lumboishijalgija: Uzrok, simptomi i liječenje stanja koje izaziva inkontinenciju

Zdravlje 05. sij 202315:38 0 komentara
Pixabay

Bol povezana s uklještenjem živca u leđima može biti vrlo jaka i oštra, a proteže se od lumbalnog dijela kralježnice, preko stražnjice pa kroz cijelu nogu. Sjedilački način života najčešći je uzrok ove pojave.

Kralježnica je jedan od najvažnijih dijelova našeg tijela. Svaki dan drži cijelu našu težinu, a zbog neurednog načina života – manjka kretanja, loše prehrane i prekomjerne težine – nimalo joj ne olakšavamo posao.

Najčešća bolest, odnosno bolno stanje povezano s kralježnicom je išijas lumboishijalgija, odnosno išijas. To je osjećaj koji se može manifestirati kao umjerena do jaka bol u donjem dijelu leđa, stražnjici i nogama zbog uklještenja išijatičnog živca koji je najduži živac u tijelu.

Išijatični živac počinje u leđnoj moždini, prolazi kroz kukove i stražnjicu, a zatim se grana niz svaku nogu. Ima izravan učinak na vašu sposobnost da osjećate svoje noge. Ovaj živac kontrolira i nekoliko mišića u potkoljenicama i daje osjet koži stopala te većem dijelu potkoljenice. Kada je nadražen, obično će pojavljuje upravo išijas.

Uzroci lumboishijalgije

Najčešći uzrok išijasa je protruzija intervertebralnog diskusa, odnosno diskus hernija.

Naime, kralježnica se sastoji od kralježaka, između kojih su smješteni intervertebralni diskovi koji djeluju kao amortizeri, odnosno omogućuju prianjanje jednog kralješka na drugi bez da se oštete. Kada uslijed određenih ozljeda dođe do iskakanja diska sa svog mjesta, on pritišće živac te uzrokuje jaku bol u leđima, a ako se ne liječi, bol prelazi u stražnjicu i duž noge.

Protruzija diska može se dogoditi naglo ili postupno kroz duži period, a bol nikada ne smijemo zanemariti jer može imati ozbiljne posljedice.

Išijas se tako može pojaviti zbog niza razloga, kao što su:

– prekomjerno tjelesno naprezanje (nepravilno dizanje utega u teretani, težak fizički rad, dizanje teških predmeta, dugotrajno sjedenje ili stajanje)

– sportske ozljede

artritis

giht

– tuberkuloza

– anomalije kralježnice (skolioza, lordoza ili kifoza)

– poremećaji koljena ili kuka

osteoporoza, rahitis, manjak kalcija u kostima

– prekomjerno nošenje visokih potpetica

Veći rizik za pojavu išijasa također imaju oni koji se ne bave nikakvom tjelesnog aktivnošću jer neaktivnost slabi mišiće trupa i leđa koji podržavaju kralježnicu i olakšavaju joj nošenje tereta težine tijela.

Simptomi lumboishijalgije

Kao što smo već spomenuli, oštra, žareća bol je najveći i najjasniji simptom išijasa, a može se širiti u jednu ili obje noge, nekada samo u jednu, a kasnije samo u drugu. Kod jakog išijasa postoji nemogućnost normalnog hoda, a pojedinac ne može povući stopalo i palac prema sebi. Išijas može jako smanjiti kvalitetu života do te mjere da oboljeli zbog bolova ne može spavati niti obavljati svakodnevne obveze.

Uz bol, mogu se javiti i sljedeći simptomi išijasa:

– utrnulost, žarenje ili slabost u nogama ili stopalima duž živčanog puta

– gubitak osjećaja u stopalima

– osjećaj bockanja u nogama

– bolno peckanje u nožnim prstima

– kod najtežih slučajeva javlja se inkontinencija zbog nemogućnosti prepoznavanja nagona za mokrenjem

Dijagnoza lumboishijalgije

Ako sumnjate na išijas ili protruziju diska, hitno se javite liječniku.

Liječnik opće prakse prvo vam mora propisati pregled kod specijalista, koji potom provjerava osjet, snagu i reflekse u nogama. Ako simptomi traju više od šest tjedana, liječnik će zatražiti slikovne i elektrodijagnostičke pretrage, od kojih je najčešća i najpreciznija magnetska rezonanca.

Njome će dobiva jasna slika kralježnice i diskova te eventualnih oštećenja i uklještenja.

Rendgenske snimke nažalost neće moći pružiti prikaz oštećenja išijatičnog živca, ali mogu pokazati koštane abnormalnosti koje mogu pritisnuti išijatični živac ili smanjenje diskovnih prostora, što bi moglo upućivati na diskus herniju.

Kako (iz)liječiti lumboishijalgiju?

Svakome se može dogoditi da u jednom trenutku života dožive uklještenje živca, no ono ne mora odmah znači da je došlo do iskakanja diska. Tada je riječ o akutnom išijasu koji se može tretirati na različite načine.

Za smanjenje boli pomoći će lijekovi na bazi ibuprofena, topli oblozi na donjem dijelu kralježnice i vježbe poput laganog hodanja i/ili istezanja. Nipošto nemojte samo ležati jer to može pogoršati vaše stanje. Bol se obično povlači nakon nekoliko dana, a ako se to ne dogodi, situacija je puno ozbiljnija.

Kada bol ne prestaje te se javljaju problemi s hodanjem i normalnim funkcioniranjem, obično je riječ o kroničnom išijasu čiji je glavni uzrok prolaps diska. U tom slučaju neki liječnici prepisat će fizikalnu terapiju, a u krajnjem slučaju operaciju kod koje se odreže dio diska koji je iskočio.

Oporavak u tom slučaju traje nekoliko mjeseci te se nikako ne preporučuje dugotrajno sjedenje, stajanje, dizanje teških predmeta, nagli pokreti i pretjerana fizička aktivnost, već samo lagana, ali redovita, koja ne stavlja pritisak na kralježnicu. Osim toga, preporučuje se spavanje na srednje tvrdom ili tvrdom madracu.

Kako biste prevenirali pojavu išijasa, važno je svakodnevno jačati leđne i trbušne mišiće. Također je od iznimne važnosti regulirati tjelesnu težinu jer višak kilograma opterećuje kralježnicu i diskove.

Postoje jednostavne vježbe protiv išijasa koje možete izvoditi kod kuće, a ne zahtijevaju samo minimalnu opremu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!