Svake godine u proleće kada sve procvjeta, nerijetko se dogodi da neiskusni berači, skupljajući bilje iz prirode, zamijene ljekovite ili čak jestive vrste otrovnim. Također, u prirodi i vrtovima često možemo naići na biljke čiji plodovi i cvjetovi bojom i oblikom privlače pažnju.
Svojim primamljivim izgledom, biljke su pravi mamac za djecu da ih dodiruju ili grickaju, što može ozbiljno ugroziti zdravlje, pa i život djeteta. Upravo zato, otrovno bilje ne bi trebalose trebalo uzgajati tamo gdje pretežno borave djeca, u dječjim vrtićima, predškolskim i školskim objektima, piše Gradski zavod za javno zdravlje Srbije.
Nemaju sve otrovne biljke podjednak stupanj toksičnosti. On, prije svega, ovisi od vrste i intenziteta aktivnih supstanci biljke (doza čini otrov). Prisustvo otrovnih tvari nije ujednačeno u cijeloj biljci – one su obično lokalizirane u određenim dijelovima biljke (listu, plodu, korijenu), dok ih u ostalim nema. Primjerice, drvo tise je cijelo otrovno, dok kod bagrema ima toksičnih supstanci u cijeloj biljci osim u cvijetu.
Ako se progutaju biljke koje sadrže otrovne sastojke, može doći do teških trovanja koja bez stručne i pravovremene pomoći, mogu dovesti i do smrtnog ishoda. Ohrabruje činjenica da je zastupljenost ovakvih biljaka relativno mala, odnosno mnogo je više biljaka koje sadrže otrovne sastojke koji su, ipak, manje toksični, pa su i biljke manje opasne.
Simptomi trovanja biljkama
Trovanje najčešće nastaje slučajno, iz neopreznosti ili neznanja, zamjenom neotrovnih biljaka onima koje su toksične. Najosjetljivija su djeca i kućni ljubimci, uslijed svoje radoznalosti.
Biljke koje sadrže kemijske supstance (tzv. alkaloide), ako se unesu u organizam dovode do alergijskih reakcija, bolova u stomaku, povraćanja, proljeva i ozbiljnih problema sa srcem i disanjem. Nastale reakcije mogu biti slabijeg ili jačeg intenziteta, ovisno od puta unošenja i količine biljke koju je osoba unijela u organizam. Mogu se unijeti gutanjem, udisanjem ili preko kože, direktnim kontaktom s biljkom.
Prepoznavanje otrovnih biljki
Otrovne biljke nemaju neke posebno vidljive karakteristike pa samim tim ne postoji ni neki univerzalni način za njihovo prepoznavanje. Nužno je posjedovati bar osnovno znanje o izgledu pojedinih biljaka i njihovim karakteristikama.
Oleander
Oleander se zbog ljepote svojih cvjetova često može vidjeti u mnogim vrtovima i na terasama. Međutim, ova biljka je izuzetno otrovna i može izazvati veoma teška trovanja. Sadrži toksine koji izazivaju poremećaje u srčanom ritmu i cirkulaciji krvi. Otrovni su mu korijen i listovi. Gutanje samo jednog lista može biti smrtonosno!
Fikus
Kod fikusa je otrovan list i on može izavati iritaciju na koži, peckanje i svrbež. Ako se proguta dio lista fikusa može nastati peckanje u grlu i otežano disanje.
Rododendron
Rodendron sa svojim cvjetovima bijele, plave ili crvene boje je izuzetno privlačan, osobito djeci. Međutim, kod ove biljke svaki je dio otrovan, a osobito listovi. U slučaju trovanja javit će se peckanje u grlu, mučnina i bolovi/grčevi u trbuhu.
Đurđica
Đurđica raste u šumama, ali se često sadi i u vrtovima kao ukrasna biljka jer lijepo izgleda i miriše. Cvjeta od početka proljeća do kasne jeseni. Međutim, cijela biljka je otrovna, i ako netko proguta i najmanji djelić ove biljke, može osjetiti mučninu, vrtoglavicu, bolove u trbuhu, može dobiti proljev i grčeve. Uz to, svatko tko dođe u dodir s ovom biljkom, osobito s njenim cvijetom, treba odmah oprati ruke.
Narcis
Narcis je višegodišnja biljka i jedan od vjesnika proljeća. Postoji više vrsta ovog cvijeća, ali je najpoznatiji bijeli narcis. Ako se proguta lukovica ove biljke, dolazi do grčeva, proljeva i povraćanja. Propratni simptomi su glavobolja, mišićna slabost i zamućen vid. Čak i samo njuškanje može dovesti do glavobolje i mučnine, osobito kod djece.
Glicinija
Cvjeta u proljeće i često se mogu videti čitave zgrade obrasle u ovu biljku. Karakteristična je po svojim grozdastim mirisnim cvjetovima, bijele, ljubičaste ili ružičaste boje. Cijela biljka je otrovna i može uzrokovati vrtoglavicu i jake stomačne tegobe.
Hortenzija
Hortenzija cvjeta od ranog proljeća do kraja jeseni. Odlikuje se velikim cvjetovima živih boja – bijele, roze, crvene, plave i ljubičaste i obično se uzgaja na terasama i u vrtovima. Spada u veoma otrovne biljake. Ubrzo nakon gutanja, javlja se osip i svrab kože, otoci, mučnina, pojačano znojenje.
Što ako dođete u kontakt s otrovnom biljkom?
Ponekad je dovoljno samo ispiranje dijela tijela koji je došao u kontakt sa biljkom hladnom vodom ili davanje aktivnog ugljena nakon neposrednog kontakta s biljkom, ako je došlo do unosa biljke u organizam, ali, s obzirom na to da često ne možete biti sigurni koliku ste količinu biljke unijeli ili udahnuli, najbolje je odmah otići kod liječnika ili pozvati hitnu pomoć ako su se simptomi već pojavili. Veoma je važno liječniku reći što više informacija – koja je biljka u pitanju, koliku količinu ste pojeli i kakvo je trenutno stanje, prenosi City magazine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!