Od anemije do štitnjače: 7 stvari koje kosa može otkriti o vašem zdravlju

Zdravlje 09. lip 202311:23 0 komentara
Martina Kovacova / Panthermedia / Profimedia / ilustracija

Vaša kosa može vama i vašem liječniku dati do znanja jeste li pod stresom, imate li nutritivni nedostatak, problem sa štitnjačom ili druge zdravstvene probleme. Evo sedam ključnih stvari na koje trebate obratiti pozornost.

Vjerojatno razmišljate o svojoj kosi na dnevnoj bazi – nervirate se zbog loše frizure, uživate u feniranju ili možda razmišljate o promjeni boje i dužine. No, možda ignorirate signale koje vaša kosa otkriva o vašem zdravlju. Istraživanja pokazuju da promjene u izgledu, teksturi ili gustoći kose mogu biti znakovi temeljnih zdravstvenih problema. Evo kako možete znati jesu li vaše promjene kose posljedica zdravstvenog problema, genetike, stresa ili nedostatka u prehrani.

Zbog stresa (i gena) možete posijediti

Svakome tko je gledao neku blisku osobu kako prolazi kroz stresan životni period, a nedugo zatim promjeni i boju kose, jasno je kako stres potiče sijede. Kronični stres doista može pridonijeti sijeđenju kose uzrokujući oštećenje DNK i smanjujući opskrbu stanica koje proizvode pigment u folikulima dlake. Stres također može uzrokovati ispadanje kose.

Međutim, pojava sijedih je zapravo potpuno prirodan dio starenja, budući da folikuli kose proizvode manje boje kako starite. Geni također igraju ulogu u tome kada vam kosa sijedi. Pitajte svoje roditelje koliko su godina imali kada su vidjeli prve sijede i možda ćete uočiti da se isto dešava i vama u toj dobi, piše Centar zdravlja.

Lomljiva kosa mogla bi biti znak Cushingovog sindroma

Lomljiva kosa jedan je od simptoma Cushingovog sindroma, rijetkog stanja koje uzrokuje dugotrajna povišena razina kortizola i srodnih kortikosteroida. Međutim, postoje mnogi drugi očitiji simptomi Cushingovog sindroma, kao što su visoki krvni tlak, umor i bol u leđima.

Liječenje Cushingovog sindroma može uključivati promjenu doze lijekova koji bi mogli uzrokovati takvo stanje, poput glukokortikoida – steroida koji se koriste za liječenje upala uzrokovanih raznim bolestima.

Prorijeđena kosa može biti znak bolesti štitnjače

Ljudi koji imaju hipotireozu, stanje koje se javlja kada vaše tijelo ne proizvodi dovoljno hormona štitnjače, mogu primijetiti pojačano ispadanje kose i promjenu izgleda kose.

Hipotireoza može uzrokovati stanjivanje kose, a još neki od simptoma su umor, nepodnošljivost hladnoće, bolovi u zglobovima, bolovi u mišićima, podbuhlo lice i debljanje. Test hormona koji stimulira štitnjaču (TSH) dijagnosticirat će stanje, a liječenje uključuje uzimanje lijekova za štitnjaču.

Osim stanjivanja kose, određeni poremećaji štitnjače izlažu vas riziku od autoimunog gubitka kose poznatog i kao alopecija areata. Ova vrsta gubitka kose uzrokuje opadanje kose i nastanak okruglih mrlja na tjemenu.

Ispadanje kose može biti znak anemije

Ako iznenada primijetite puno više dlaka na svojoj četki za kosu ili na podu tuša, to bi mogao biti znak da vaše tijelo ima niske zalihe željeza ili pak anemiju. U tom slučaju najbolje je napraviti testiranje putem vađenja krvi.

Ako vaš liječnik utvrdi da vam doista nedostaje željeza, konzumiranje više hrane bogate željezom ili uzimanje dodataka željeza moglo bi pomoći kod gubitka kose i rješavanja problema.

Do ispadanja kose također može doći zbog naglih promjena u razini estrogena, a često je i nakon trudnoće ili prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula.

Gubitak kose može ukazivati na nedostatak proteina

Protein je neophodan za zdravlje i rast kose, a nedostatak proteina je povezan sa stanjivanjem i gubitkom kose. Dobri izvori proteina uključuju namirnice kao što su nemasni grčki jogurt, slanutak i pileća prsa.

Osobe koje imaju gastrointestinalne poteškoće ili su nedavno imale operaciju želučane premosnice mogu imati problema s probavom proteina. Ove specijalizirane situacije morat ćete riješiti uz pomoć liječnika. Ipak, treba imati na umu da je stanjivanje kose, čak i kod žena, vjerojatno posljedica genetike.

Bijele ili žute ljuskice mogu značiti da imate perut

Žute ili bijele ljuskice u kosi, na ramenima, pa čak i obrvama znak su prhuti, kroničnog stanja vlasišta. Prhut obično ne ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem i može liječiti specijalnim šamponima za kosu koji se kupuju u slobodnoj prodaji ili šamponom koji se izdaje na recept.

Jedan od najčešćih uzroka prhuti je seboreični dermatitis. Osobe sa seboreičnim dermatitisom imaju crvenu, masnu kožu prekrivenu bijelim ili žutim ljuskicama. Gljivica Malassezia slična kvascu također može iritirati vlasište. Nedovoljno šamponiranje, osjetljivost na proizvode za njegu kose i suha koža također mogu uzrokovati perut.

Oštećena kosa može prikriti druge zdravstvene probleme

Previše topline, primjerice stalna upotreba pegle ili svakodnevno feniranje sigurno mogu oštetiti vašu kosu, učiniti je suhom, lomljivom i teškom za održavanje. Preporučuje se ne koristiti više od jednog vrućeg alata dnevno. Kad god kosu izlažete toplini koristite proizvode za zaštitu kose od topline.

Malo je vjerojatno da će profesionalno bojanje vaše kose uzrokovati veliku štetu, ali izbjeljivanje kose i korištenje boje za kosu iz kutije kod kuće može imati štetne učinke. Korištenjem pravih proizvoda možete ublažiti štetu na kosi. Nakon tretmana bojenja, koristite odgovarajući šampon za očuvanje boje i hidrataciju.

Ono što je možda najvažnije, previše tretirana kosa može prikriti određene probleme i otežati uočavanje signala koje vaša kosa šalje o vašem zdravstvenom stanju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!