Pubertet kod djevojčica: Koje promjene se događaju i na što trebate pripaziti?

Zdravlje 23. stu 202115:17 0 komentara
djevojka, žena,
Foto: Pixabay (ilustracija)

Pubertet se kod djevojčica i dječaka odvija različitom brzinom i dolazi do različitih promjena. Dolazi do drugačijeg ponašanja, kao i do tjelesnih promjena koje se događaju postepeno, u fazama.

Pubertet kod djevojčica počinje između desete i 14. godine, a završava kada navrše 16 ili 18 godina, iako se dobne granice u posljednje vrijeme sve više umanjuju.

Koje se promjene događaju u pubertetu kod djevojčica?

Promjene kod djevojčica vidljivije su nego kod dječaka. Kod nekih će djevojčica promjene nastati odjednom, kao na primjer nagli rast, dok će se druge djevojčice razvijati postepeno. Normalno je da se svako dijete razvija svojim tempom. Evo o kojim se točno promjenama radi:

1. Promjene u izgledu

Prvi znak puberteta je rast grudi, koje na samim počecima mogu biti nejednake. Tako je potpuno normalno da je jedna dojka veća od druge. Također, promijenit će se i oblik tijela pa će bokovi postati širi, a struk se može smanjiti. Djevojčice će za vrijeme puberteta postati više, a može doći i do debljanja, odnosno nakupljanja masti na pojedinim dijelovima tijela.

2. Dlakavost i znojenje

Osim grudi, još jedan od prvih znakova puberteta je i pojava stidnih dlaka, dlaka ispod pazuha te dlaka na nogama. Pojačano znojenje je još jedna normalna pojava u pubertetu koja nastaje zbog promjene razina hormona. Jajnici počinju pojačano izlučivati estrogen i progesteron.

3. Menstruacija

Menstruacija se najčešće pojavljuje dvije do tri godine nakon razvoja grudi. Ipak, ne postoji neko pravilo kada će koja djevojčica dobiti prvu menstruaciju. Tako će je neke dobiti ranije, a neke kasnije. Važno je unaprijed razgovarati s djevojčicom o nadolazećim promjenama koje nosi menstruacija i imati pripremljene higijenske uloške.

4. Pojava akni

Neke djevojčice mogu dobiti akne i prištiće na licu ili leđima. Ovo je još jedna posljedica koja nastaje zbog hormona.

Osim očitih tjelesnih promjena, dolazi i do promjena u razmišljanju, načinu viđenja svijeta, zainteresiranosti za cijeli spektar tema, počinje postavljanje dugoročnih ciljeva. Česte su i promjene raspoloženja pa tako počinju svađe s roditeljima, kreću izlasci, češća druženja i zaljubljivanje te pritisak prijatelja.

Kako znati da nešto nije u redu?

Kada pubertet počne prerano, odnosno prije osme godine života, kada se promjene na tijelu događaju prebrzo ili kada se menstruacija pojavi prije rasti grudi, potrebno je potražiti savjet liječnika. Jednako tako, kada djevojčice prekasno uđu u pubertet ili kada se ne događaju nikakve tjelesne promjene, potrebno je kontaktirati liječnika.

Razlog može biti poremećaj u radu hormona ili težina djevojčice, pri čemu će djevojčice s viškom kilograma možda ući ranije u pubertet, dok će one kojima je težina ispod normalne kasnije ući u pubertet.

Dakle, pubertet kod djevojčica počinje između desete i 14. godine, a nekada i ranije. Važno je pratiti promjene koje nastaju i u slučaju prijevremenog ili zakašnjelog nastupanja puberteta potražiti savjet liječnika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!