Stručnjak o tableti protiv raka: To je medijski senzacionalizam, ne revolucija

Zdravlje 09. kol 202314:44 0 komentara
Unsplash (ilustracija)

Svijet je obišla vijest koja daje nadu svim onkološkim bolesnicima, američki istraživači tvrde da su otkrili revolucionarni način liječenja raka s pomoću ciljane kemoterapijske pilule. Lijek na kojem rade već više od 20 godina cilja protein koji je ključan za replikaciju DNA, a time i širenje tumora.

Komentirajući objavljeno istraživanje, profesor s Onkološke katedre sveučilišta Oxford za HRT je ustvrdio da je riječ o senzacionalizmu, a ne revoluciji u liječenju. Karcinomi su, istaknuo je, većinom bolest koja proizlazi iz načina života. No osim ulaganja u prevenciju, najveću nadu vidi u imunoterapiji.

Kristijan Ramadan ne slaže se s objavama pojedinih medija vezano za lijek za liječenje raka te naglašava da su sa znanstvene strane ti navodi daleko od istine.

“Sigurno je da rad pokazuje mogućnost ili put koji možemo slijediti, ali je to daleko od onoga što su novinski članci i različite medijske kuće objavile i kako to promoviraju”, objasnio je.

“U zadnjih 50 godina imamo veliki pomak”

Ramadan je objasnio da rak nije jedna bolest, nego da se radi najmanje o 200 različitih bolesti te da svako tkivo u našem organizmu može biti dijagnosticirano rakom.

“Neće postojati nikakav univerzalni lijek za rak. Mnogi se ljudi i istraživači bavi ovim problemom u svijetu i sigurno u zadnjih 50 godina imamo veliki pomak”, rekao je Ramadan.

“Preživljavanje je povećano za 50 posto”, dodao je.

“Svaki drugi čovjek oboljet će od raka”

Profesor je objasnio da će svaki drugi čovjek oboljeti od raka za vrijeme svog života.

“Svijest i rana dijagnostika, poboljšanje novih terapija će pomoći da nam bude lakše živjeti s rakom, da ga lakše terapiramo i da možemo kvalitetno živjeti s njim”, objasnio je.

Profesor je rekao da se 40 posto raka može spriječiti kvalitetnim načinom života, ali da još uvijek ostaje 60 posto za koje ne možemo smanjiti mogućnost dobivanja raka.

“Preventiva je jedan od slučajeva, a velike su investicije u razvoj tehnologija rane dijagnostike, a isto tako i u terapije. Po mome mišljenju i mišljenju znanstvene zajednice imunoterapijom različitim antitijelima gađamo specifičnu vrstu modifikacija na određenom tumoru ili pojačavamo naš imunosustav. Možemo specifično gađati stanice raka, a izbjeći uništavanje zdravih stanica. To je glavni smjer u kojem ide istraživanje za liječenje raka”, objasnio je Ramadan.

Poboljšanja liječenja raka u sljedećih 50 godina

Ramadan je kazao da je teško reći hoće li se kemoterapija i radioterapija smatrati zastarjelim načinima liječenja raka te da su odstranjivanje raka i zračenje sada dvije najbolje metode liječenja te opake bolesti.

“Sigurno da su i najagresivnije i zbog toga pacijenti imaju puno nuspojava i oštećenja. Teško je reći da će se to iskorijeniti, ali mislim da u kombinaciji s ranom dijagnostikom te radioterapijom i kirurgijom, imunoterapijom da će se doći do poboljšanja liječenja raka u sljedećih 50 godina”, rekao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!