Rak endometrija: Ginekologinja otkrila detalje o bolesti koja muči sve više žena

Zdravlje 09. kol 202311:08 0 komentara
Pexels / Ilustracija

U razvijenim zemljama rak endometrija je najčešći karcinom ženskih spolnih organa. Odgovoran je za oko 50 posto svih ginekoloških karcinoma, a najčešće pogađa žene starije od 50 godina.

Nakon raka dojke, kolona i dišnih organa, rak endometrija četvrti je po učestalosti karcinoma kod žena. U nerazvijenim zemljama po učestalosti je odmah nakon raka vrata maternice, a u razvijenim zemljama je to najčešći karcinom ženskih spolnih organa.

O ovoj vrsti karcinoma razgovarali smo s ginekologinjom iz Zagreba, Hrvojkom Soljačić Vraneš koja nam je objasnila što je to točno rak endometrija, koji su simptomi i kako izgleda liječenje.

Što je rak endometrija?

Kako nam je objasnila ginekologinja Soljačić Vraneš rak endometrija odgovoran je za oko 50 posto svih ginekoloških karcinoma. Jednako tako, rekla nam je da se zbog starenja populacije i širenja epidemije pretilosti u razvijenim zemljama, incidencija karcinoma endometrija stalno povećava.

Ginekologica je dodala i kako postoji više vrsta raka endometrija.

“Histološki razlikujemo: endometrioidni adenokarcinom (viloglandularni, papilarni, sekretorni, s pločastom diferencijacijom), mucinozni, serozni, svjetlostanični, planocelularni, miješani, nediferencirani. Osim histološkog tipa za određenje tumora bitan je i stupanj zrelosti”, navodi Soljačić Vraneš.

Dva tipa tumora endometrija

Ističe kako se upravo rak endometrija najčešće javlja, i to preko 75 posto, kod žena nakon 50. godine s prosječnom dobi od 60 godina.

Dodaje i kako 2,8 posto žena tijekom života razvije ovaj oblik karcinoma.

Ginekologinja Soljačić Vraneš objasnila je kako se čini da tumori endometrija nastaju na dva različita mehanizma pa se prema tom kriteriju mogu podijeliti na tip 1 i 2.

a) Tip 1

Najčešći oblik, javlja se u 75 do 85 posto slučajeva. Obolijevaju mlađe, perimenopauzalne, deblje žene, osjetljive su na estrogene (unutrašnje ili vanjske), uglavnom se otkrivaju u ranom stadiju, s krvarenjem, mogu nastati iz atipične složene hiperplazije i postojati istovremeno s hiperplazijom. Uglavnom postoje podaci o izloženosti nesuprostavljenim estrogenima (unutrašnjim ili vanjskim).

Prognoza žena kod kojih je pravovremeno postavljena dijagnoza je dobra.

b) Tip 2

Nastaje spontano, ne iz hiperplazije, otkriva se kad je već proširen. Zahvaća uglavnom starije, mršave žene. Nastaje spontano, bez estrogenske stimulacije iz atrofične sluznice. Slabo su diferencirani i imaju lošu prognozu.

Simptomi raka endometrija

Simptom raka endometrija je najčešće krvarenje i zato treba redovito ići na ginekološke preglede, čak i u menopauzi.

“Oko 90 posto žena s rakom endometrija javlja se zbog vaginalnog krvarenja, koje može biti neuobičajeno krvarenje kod žena koje još imaju menstruacije ili krvarenje u postmenopauzi. Može se javiti i nelagoda ili pritisak u području zdjelice, koji su često znak povećanja maternice ili proširene bolesti”, govori nam Soljačić Vraneš.

Dodaje i kako je važno redovito ići na ginekološke preglede i nakon što osoba uđe u menopauzu jer se rak endometrija može otkriti i zbog prisutnih abnormalnosti na PAPA testu kod žene bez simptoma.

Kako se dijagnosticira rak endometrija?

Prije svega je važno ići na ginekološke preglede i po potrebi raditi daljnje pretrage, kao što su biopsija ili kiretaža.

“Histološki uzorci dobivaju se histeroskopskom biopsijom ili kiretažom kojom se određuje patohistologija, odnosno tip raka i zrelost. Daljnjom obradom se istražuje mogućnost postojanja metastaza. U to spadaju slikovne pretrage poput ultrazvuka, CT-a, i RTG pluća, zatim laboratorijske pretrage”, navodi ginekologinja Soljačić Vraneš.

Uz to, kako navodi ginekologinja, za kliničko određivanje stadija može se raditi MRI kako bi se utvrdila dubina invazije, proširenost na cerviks te metastaze u limfnim čvorovima, iako je standardno određivanje stadija kirurško.

“Stadij raka endometrija se kirurški najčešće određuje prema FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics) Tumor, Node, Metastasis (TNM) klasifikaciji, koja se temelji na kirurškoj i patohistološkoj analizi proširenosti bolesti”, objašnjava Soljačić Vraneš.

Liječenje raka endometrija

Liječenje će ovisiti o dobi žene koja ima rak endometrija, a najčešće se radi o kirurškom tretiranju.

“Liječenje raka endometrija je najčešće kirurško i to laparoskopijom ili laparotomijom, a u nekim slučajevima i vaginalnim operacijama te se nakon kirurškog liječenja, ako je potrebno, nastavlja dalje onkološko liječenje radioterapijom i/ili kemoterapijom”, govori nam ginekologinja.

Dodala je da, ako se radi o mladim pacijenticama koje planiraju roditi, liječenje može biti drugačije kako bi im se dala prilika da postanu majke.

“S dobro diferenciranim endometrioidnim rakom endometrija u početnom stadiju bolesti dolazi u obzir konzervativno liječenje visokim dozama progesterona uz intenzivne kontrole. Ako žene nije moguće operativno liječiti zbog povećanih anestezioloških ili operativnih rizika provodi se primarna radioterapija. U vrlo proširenoj bolesti može se koristiti palijativna radioterapija s hormonskom terapijom”, ističe Soljačić Vraneš.

Prevencija raka endometrija

Smrtnost osoba kojima je dijagnosticiran rak endometrija, objašnjava ginekologinja, je vrlo različita te ovisi o histološkom tipu i zrelosti raka te o proširenosti bolesti u vrijeme kada je rak dijagnosticiran.

“S obzirom na to da je jedan od značajnih rizičnih čimbenika za razvoj raka endometrija pretjerana debljina (ekscesivne periferne konverzije androgena u estron stanicama masnog tkiva), a povišen estrogen uzrokuje bujanje sluznice maternice i često dovodi do raka, taj rizik bi se mogao smanjiti reguliranjem tjelesne mase. Vrlo su važni redoviti pregledi kako bi se rak endometrija otkrio u što ranijoj fazi, u kojoj su prognoze dobre”, poručuje ginekologinja Soljačić Vraneš.

Zaključak

Rak endometrija najčešći je karcinom ženskih spolnih organa u razvijenim zemljama. Stoga je ključno ići na redovite ginekološke preglede i u menopauzi jer se ranom dijagnozom osigurava kvalitetnije liječenje. Postoji više načina tretiranja, ali i načina prevencije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!