Istraživači su otkrili vezu između upotrebe marihuane u trudnoći i autizma i dječje psihoze. Sada je mala studija pokazala kako upotreba kanabisa može utjecati na placentu (posteljicu) i može biti povezana s višim razinama anksioznosti, agresije i hiperaktivnosti kod djece.
Američki istraživači su promatrali 322 para majka-dijete sa sjedištem u New Yorku koji su bili dio šireg istraživačkog projekta o stresu u trudnoći. Kada su djeca imala između tri i šest godina, razine hormona su mjerene iz uzoraka kose, snimci elektrokardiograma su korištenii za mjerenje srčane funkcije, a ponašanje i emocionalno funkcioniranje je procijenjeno na osnovu anketa, piše CNN
Istraživački tim je također promatrao posteljično tkivo prikupljeno u vrijeme rođenja za neke od sudionica.
„Ova nova studija podržava sve veći broj dokaza da je upotreba marihuane tijekom trudnoće povezana sa štetnim ishodima za žene i njihovu djecu“, rekla je dr Daghni Rajasingam, specijalistica opstetricije i glasnogovornica Kraljevskog koledža opstetrista i ginekologa u Velikoj Britaniji, za Znanstveni medijski centar u Londonu.
„Iz prethodnih studija znamo da je upotreba marihuane tijekom trudnoće povezana s oštećenjem razvoja mozga fetusa, mrtvorođenošću, malom porođajnom težinom i prijevremenim rođenjem. Ovi novi dokazi doprinose ovim postojećim sigurnosnim zabrinutostima, ukazujući na to da konzumacija marihuane u trudnoći može dovesti do veće anksioznosti, agresije, hiperaktivnosti i povećane razine hormona stresa, kortizola, kod djece“, rekla je ona i dodala:
„Ovo je mali uzorak žena i djece koji su korišteni u ovoj studiji i željeli bismo vidjeti više istraživanja u ovom području“.
Negativan utjecaj na mentalno zdravlje djece
Djeca majki koje su koristile marihuanu tijekom trudnoće pokazala su veću anksioznost, agresivnost, hiperaktivnost i razine hormona stresa kortizola, u usporedbi s djecom majki koje nisu koristile marihuanu tijekom trudnoće, pokazalo je istraživanje.
Analiza tkiva posteljice, koja je uključivala sekvenciranje RNK, molekula sličnih DNK koji su dio genetskog koda, otkrila je da je upotreba kanabisa kod majke povezana s nižom ekspresijom gena koji aktiviraju imunitet, uključujući citokine, koji su uključeni u zaštitu protiv patogena.
„Ovo je dobro osmišljena studija, s dobrom metodologijom i dizajnom laboratorija s praćenjem djece. Zanimljivo je da su mogli pogledati signalizaciju posteljice i povezati te nalaze s ishodima u djetinjstvu“, rekla je dr Darine El-Chaâr, specijalistica za fetalnu medicinu i klinička istraživačica na Institutu za istraživanje bolnice Ottawa u Kanadi, koja nije bila uključena u istraživanje.
Rezultati ukazuju na to da je imunosupresija u posteljici povezana s upotrebom marihuane u trudnoći može povećati rizik od problema s mentalnim zdravljem u ranom djetinjstvu, kao što je povećana anksioznost, rekli su autori.
„Znamo da kanabinoidna signalizacija igra ulogu u modulaciji stresa, zbog čega neki ljudi koriste marihuanu da smanje anksioznost i opuste se“, rekla je Yoko Nomura, profesorica psihologije na Queens Collegu i postdiplomskom centru Sveučilišta u New Yorku, u priopćenju za javnost.
„Ali naša studija pokazuje da „in utero“ izloženost kanabisu ima suprotan efekt na djecu, prouzrokujući povećanu razinu anksioznosti, agresije i hiperaktivnosti u usporedbu s drugom djecom koja nisu bila izložena kanabisu tijekom trudnoće.
Međutim, studija kaže da se potpuni utjecaj upotrebe marihuane kod majke na imunološku funkciju „ne može procijeniti samo na osnovu ekspresije posteljičnog gena“.
Studija je uzela u obzir druge faktore koji bi mogli objasniti vezu između upotrebe marihuane kod majke i anksioznosti, agresije i hiperaktivnosti, uključujući starost roditelja, obrazovanje, bračni status i spol, starost i etničku pripadnost djeteta.
Autori su rekli da studija ima niz ograničenja, uključujući nemogućnost potvrde točnosti informacija o upotrebi marihuane kod majki, koje su dostavili pojedinci uključeni u studiju.
Istraživači također nisu bili u mogućnosti odvojeno ispitati prenatalnu i postnatalnu upotrebu marihuane.
„Ovo je studija na ljudima, i zbog toga postoje mnoga ograničenja jer nismo mogli dobiti detaljne informacije o, na prijmer, povijesti upotrebe marihuane. Bit će potrebna studija na tisućama pojedinaca da bi se utvrdila relevantnost različitih faktora“, rekla je autorica studije Yasmin Hurd, s katedre za translacijsku neuroznanost i ravnateljica Instituta za ovisnost u bolnici „Mount Sinai“ u Njujorku i dodala:
„Iako se kanabis smatra sigurnim lijekom, može imati negativne dugoročne posljedice na djecu. Razgovarajte sa svojim liječnikom da biste pronašli načine za potencijalno ublažavanje jutarnje mučnine ili anksioznosti tijekom trudnoće, umjesto da koristite kanabis“.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!