Kvalitetan i dug život privlači mnoge, a istraživanja su otkrila niz navika koje mogu doprinijeti produženju životne dobi.
Istraživanje provedeno 2022. pokazalo je da gotovo sedam od 10 ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama želi doživjeti 100 godina. Istraživanje, koje je obuhvatilo 11.000 odraslih osoba iz Kanade i Sjedinjenih Američkih Država, također je primijetilo da na posljednjih 12 godina života često utječu bolest, ozljede ili kognitivni pad.
Dobra vijest je da postoji niz preventivnih koraka koje možete poduzeti ne samo kako biste produžili svoj životni vijek mnogo prije nego dođu zlatne godine već i kako biste održali optimalno zdravlje.
Health Digest je izdvojio devet aktivnosti uz koje možete produžiti svoj životni vijek. Evo što se nalazi na popisu:
Fizička aktivnost: Stručnjaci za zdravlje ističu da dugotrajno sjedenje može biti jednako štetno kao pušenje i skratiti životni vijek. Redovita tjelovježba može produžiti život za 0,4-6,9 godina, smanjujući rizik od dijabetesa, bolesti srca, moždanog udara i raka. Preporučeno je između 150 i 300 minuta umjerene tjelovježbe tjedno za odrasle.
Izbjegavanje drogiranja: Izbjegavanje zloupotrebe droga doprinosi zdravijem životu. Upotreba ovisničkih droga skraćuje život za sate, a moguće je i znatno oštetiti kvalitetu života.
Prestanak pušenja: Prestanak pušenja do 40. godine smanjuje rizik od smrti za 90 posto. Pušenje može smanjiti životni vijek za do 10 godina, a prestanak pušenja može pozitivno utjecati na zdravlje već u 60-ima i 80-ima.
Upravljanje stresom: Upravljanje stresom ključno je za duži i kvalitetniji život. Pretjerani stres može uzrokovati probleme poput anksioznosti, depresije, visokog krvnog tlaka i srčanih bolesti. Pozitivne tehnike kao što su meditacija i prihvaćanje stvari izvan vaše kontrole pomažu u upravljanju stresom.
Zdrava prehrana: Prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama može produžiti život za desetljeće. To smanjuje rizik od raznih bolesti poput srčanih bolesti i dijabetesa.
Umjerenost s alkoholom: Umjerena konzumacija alkohola može pozitivno utjecati na dugovječnost. Prekomjerna konzumacija alkohola povećava rizik od smrti.
Kvalitetan san: Redovan san od sedam do osam sati noću pomaže produžiti život. Održavanje rutine spavanja, izbjegavanje alkohola prije spavanja i stvaranje povoljnog okruženja također doprinose boljem snu.
Pozitivni društveni odnosi: Snažni društveni odnosi povezani su s duljim i sretnijim životom. Povezanost s drugima ima pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje i funkciju mozga.
Smanjenje vremena provedenog pred ekranom: Dugotrajno sjedenje pred ekranima povezano je s lošim zdravstvenim posljedicama. Ograničavanje vremena provedenog pred ekranima smanjuje rizik od problema poput pretilosti i srčanih bolesti. Prekomjerna konzumacija digitalnih sadržaja povećava razinu stresa, a promjena ovih navika može pridonijeti duljem i kvalitetnijem životu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.