Neurologinja za djecu i odrasle dr. Ilene Ruhoy kaže da je čitanje važnije nego što većina misli, a blagotvorno djeluje na naš um, duh i tijelo.
“Osim što nas zabavlja, čitanje je i pravi ‘wellness’ za naš mozak”, rekla je dr. Ruhoy, a evo zašto:
Poboljšava vizualnu obradu podataka
Vizualna obrada izraz je za prihvaćanje i razumijevanje svijeta koji vidimo oko sebe, a centar koji njome upravlja naslazi se u stražnjem dijelu (zatiljnom režnju) mozga, a studije su pokazale da je taj dio razvijeniji kod ljudi koji mnogo vremena provode čitajući.
Koristi pamćenju i zdravlju mozga (pogotovo kako starimo)
Dok čitamo i učimo nove stvari u mozgu se ‘popale’ lanci koji vežu neurone i tako stimuliraju pamćenje i razmišljanje, rekla je dr. Ruhoy, a kod onih koji redovito s čitanjem ‘izazivaju’ mozak zabilježeno je i sporije narušavanje pamćenja. “Čitanje je ugodan način za ‘održavanje forme mozga’, što je bitno za sve dobne skupine”, kaže dr. Ruhoy.
Smanjuje stres
Mnogi se u današnje vrijeme bore s kroničnim stresom koji narušava um i šteti tijelu, a Sveučilište u Sussexu objavilo je istraživanje koje je pokazalo da čitanje smanjuje stres čak do 68 posto – što je statistički učinkovitije od slušanja glazbe ili ispijanja šalice čaja, prenosi Večernji list.
Pomaže u povezivanju neurona
Svi neuroni – njih oko 86 milijardi – međusobno komuniciraju, a studije pokazuju da čitanje povećava njihovu povezanost u lijevom sljepoočnom režnju. “Neuroni u tom dijelu mozga zaslužni su za spoznajni proces”, rekla je dr. Ruhoy.
Unapređuje socijalne vještine i empatiju
Studije pokazuju da čitanje knjiga (posebno beletristike) utječe i na našu empatiju, a neka istraživanja pokazuju da razumijevanje raznih mentalnih stanja likova iz knjige izravno utječe na naše socijalne vještine i odnose, objasnila je neurologinja za Mind Body Green.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!