Kakve će posljedice za svjetsko tržište kapitala imati propali referendum u Švicarskoj, održan u nedjelju, u emisiji Novi dan s Tihomirom Ladišićem komentirao je Ivan Dražetić, analitičar Intercapitala.
“Prva očekivanja pokazivala su da je solucija odbacivanje sve tri točke. Ne očekujem velike promjene u tečaju švicarskog franka. Glavni pokretač tečaja franka je tečaj eura. Od onog trenutka kada su skupljeni potpisi za referendum do jučer nije bilo velikih promjena u tečaju.
Podsjetimo, švicarski glasači u nedjelju su uvjerljivo odbacili sve tri inicijative referenduma: o ukidanju jedinstvene porezne stope za bogate strance, o otkupu goleme količine zlata koje bi se potom čuvala u Švicarskoj te o strožim ograničenjima za useljenike.
U narednim mjesecima treba očekivati slabljenje eura prema franku, iako je i to zapravo nerealno”, kazao je Dražetić u Novom danu. Na upit što je bio temelj inicijative za zabranu prodaje zlatnih rezervi i njihovo čuvanje u Švicarskoj, a ne inozemstvu, odgovara:
Da je referendum prošao franak bi skočio u odnosu na kunu
“Švicarska narodna stranka je tvrdila da je franak valuta koja gubi vrijednost. To je apsurdna tvrdnja. Radi se o tome da je narodna stranka tražila zabranu prodaje rezervi kada one dođu na 20 posto imovine središnje banke.
Kada bi referendum prošao, u kratkom roku bi skočila cijena zlata, ali bi se kroz duže vrijeme opet unormalila. Da je referendum prošao, situacija bi bila drugačija nego danas i tečaj franka bi skočio u odnosu na kunu”, kazao je.
Na upit može li se govoriti o vrijednosti franka u odnosnu na kunu u dužem roku, Dražetić odgovara:
“Bojim se da dužnici u Hrvatskoj mogu očekivati stabilnost tečaja franka, mogući su kratkoročni padovi, ali dugoročno će ostati na ovoj razini. Na dugom roku možemo očekivati ili stabilnost, ili rast vrijednosti franka. Možemo očekivati i da će euro povremeno rasti u odnosu na kunu”, kazao je.