Royal Dutch Shell i BP izvijestili su u utorak o većoj nego što se očekivalo zaradi u trećem tromjesečju dok se ti naftni divovi, kao i drugi, prilagođavaju okruženju s niskim cijenama nafte.
Shell je u trećem tromjesečju ostvario dobit od 2,8 milijardi dolara, što je 18 posto više nego u istom lanjskom kvartalu, dok je BP ostvario zaradu od oko 933 milijuna dolara, ili gotovo 50 posto manju nego u istom razdoblju prošle godine.
Obje kompanije ostvarile su bolje poslovne rezultate nego što su analitičari očekivali, zahvaljujući oštrom smanjenju troškova i prodaji imovine, dok se cijeli naftni sektor prilagođava niskim cijenama nafte.
Zbog velike proizvodnje, a slabosti potražnje, od sredine 2014. godine cijene su nafte potonule s više od 110 na manje od 30 dolara u veljači ove godine, najniže u posljednjih gotovo 13 godina. Od tada su se oporavile, pa se trenutačno kreću oko 50 dolara po barelu.
Royal Dutch Shell, koji je ranije ove godine za 54 milijarde dolara preuzeo konkurentsku kompaniju BG, najavio je daljnje smanjenje troškova poslovanja i prodaju 30 milijardi dolara imovine kako bi smanjio dugove.
A s dobiti od 2,8 milijardi dolara u trećem je tromjesečju nadmašio najveću svjetsku naftnu kompaniju Exxon Mobil, koja je ostvarila dobit od 2,65 milijardi dolara.
Premda Exxon nije ostvario niti jedno veliko preuzimanje u posljednjih pet godina, njegova tržišna vrijednost i dalje je veća od Shellove. Exxon tako na tržištu vrijedi 345 milijardi dolara, a Shell 205 milijardi.
Ben van Beurden, izvršni direktor Shella, poručio je u priopćenju s poslovnim rezultatima da naftni sektor još nije sasvim izašao iz nemirnih voda, ali da su najveće kompanije, zahvaljujući oštrom rezanju troškova, na putu uravnoteženja svojih operacija s današnjom razinom cijena nafte od oko 50 dolara po barelu.
“Niže cijene nafte i dalje predstavljaju značajan izazov u sektoru, a izgledi ostaju nesigurni”, poručio je van Beurden.
Osim što su smanjile investicije, najveće svjetske naftne kompanije zaustavile su od 2014. godine mnoge nove projekte, prodaju imovinu, pregovaraju s dobavljačima o nižim cijenama, povećale su zaduženja i otpustile desetke tisuća radnika kako bi se prilagodile okruženju s niskim cijenama nafte.
Neke to čine brže, poput Shella, a neke sporije, poput Exxona i Chevrona, američkih divova koji u u proteklom kvartalu također ostvarili bolje rezultate nego što se očekivalo, ali znatno manje nego godinu dana prije.
Najveća francuska naftna kompanija Total također je svojim rezultatima nadmašila očekivanja analitičara, zahvaljujući novim projektima i smanjenjem troškova.
No, manji rivali, poput norveškog Statoila i talijanskog ENI-a, ostvarili su slabije rezultate nego što se očekivalo zbog slabije proizvodnje.
Premda je britanski BP ostvario bolje rezultate od očekivanja analitičara, cijena njegove dionice pala je u utorak 4 posto, jer analitičari kažu da se veliki dio dobiti te tvrtke zahvaljuje jednokratnom smanjenju poreza uslijed izmjena u oporezivanju, dok je dugoročna dobit kompanije i njezina isplata dividende i dalje podložna riziku.
Unatoč padu dobiti i prihoda, većina naftnih kompanija održava ili čak povećava isplatu dividende dioničarima kako bi zadržale njihovu lojalnost. Shell, primjerice, nije smanjio dividendu od Drugog svjetskog rata.