Nataša Mikuš Žigman, državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, u Novom danu komentirala je Vladine mjere protiv "džungle" u poduzetništvu.
Vlada je u četvrtak prihvatila Akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva na temelju kojeg se planiraju poduzeti 104 mjere, koje će biti poduzete do kraja ove godine i na temelju njih očekuje se ušteda za poduzetnike od 1,5 milijardu kuna.
Mikuš Žigman pojašnjava da za provedbu plana treba promijeniti od 15 do 20 zakonskih propisa, a da je krajnji rok za njihovu primjenu kraj 2017.
Na pitanje koja mjera je najvažnija, državna tajnica odgovara: “Jedna od značajnijih mjera je mogućnost elektroničkog pokretanja poslovanja, ona omogućuje da se elektroničkim putem osniva poduzeće. Ne trebaju više ovjere kod javnog bilježnika i izrada pečata. Vjerujemo da će to u značajnoj mjeri olakašati osnivanje poduzeća i obrta.”
Ističe da će elektronička registracija poduzeća biti uvedena najkasnije do kraja tekuće godine, a ukidanje pečata najkasnije do kraja lipnja.
Mikuš Žigman napominje da će se i dalje tvrtke moći registrirati i “papiranatim” putem.
Što se tiče dijela mjera koje se odnose na zaštitu na radu, ističe da propisi, kako neki tvrde, neće biti udar na kvalitetu rada.
“Ništa se ne ukida, sustav se pojednostavljuje, mali i mikropoduzetnici će na najjednostavniji način moći izraditi procjenu rizika”, kaže Mikuš Žigman ističući da su propisi doneseni uz preporuku Bruxellesa te u suradnji s poslovnim sektorom i socijalnim partnerima.
“Ne, neće se nikako odstupiti od propisa koji uređuju zaštitu na radu”, ponavlja državna tajnica.
Navodi da se išlo i s pojednostavljenjem procedure kada je u pitanju pružanje prve pomoći na radnom mjestu. Tako ubuduće na 50 radnika poslodavac mora osigurati jednu osobu koja je osposobljena za pružanje prve pomoći, a ranije je trebalo imati jednu takvu osobu na 20 zaposlenika.
“Bilo bi zanimljivo vidjeti statistiku, koliko takvih ozljeda ima. Ključno je rasteretiti gospodarstvo, administrativno i financijski”, pojašnjava.
Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva zaključuje da će se raditi na daljnjem rasterećenu poslovanja: “U suradnji s Europskom komisijom i poslovnim sektorom sada su poduzete mjere u područjima u kojima postoji najveće opterećenje za gospodarstvo, u narednim godinama Vlada će raditi na analizi u dodatnim područjima kroz izmjene porpisa, s u suradnji s poslodavcima i socijalnim partnerima.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.