Lalovac: Svi smo zatečeni šokantnim rastom franka

Ekonomija 15. sij 201519:20 > 19:20
N1

U četvrtak ujutro se dogodio pravi šok na financijskim tržištima. Švicarska narodna banka odlučila je da tečaj švicarskog franka više neće držati pod kontrolom. Sve je za N1 komentirao i ministar financija Boris Lalovac.

“Na ovakve velike i snažne valutne šokove ne može naći jednostavna rješenja. Odmah danas smo obavili razgovore s udrugom Franak, a posjetio sam i HNB. Sutra ujutro u Ministarstvu financija u 10 sati imamo sastanak s predsjednicima Uprava većih banaka da vidimo da li je ovo jednokratni šok i da li će se tržište vratiti jer je cijela financijska poslovna zajednica jako iznenađena današnjim stanjem na svjetskim deviznim tržištima. Onda ćemo promatrati što se nekoliko dana događa i vidjeti na koji način pomoći građanima u ovom dijelu i zakonski ako se kriza ovakvog šoka produži”, rekao je ministar Lalovac.

“Na ovakav jednodnevni šok nitko ne može odmah napraviti jednostavno rješenje. Ono što možemo je vidjeti da li se prema njihovim analizima radi o fundamentima, znači temeljnom mijenjanju odnosa između švicarskog franka i eura. Znate da je Švicarska narodna banka branila taj iznos do 1,2, a sada je od toga odustala. Ako vidmo da će to biti dugoročno onda ćemo morati tražiti dugoročna rješenja, vjerojatno nekakve nove promjene u zakonskim rješenjima”, rekao je ministar Lalovac.

Lalovac se složio da su građani time izgubili puno više nego što su dobili smanjenjem poreza na dohodak.

“Da nažalost. Na ovakve jednodnevne šokove ne možemo utjecati. Mi ćemo biti aktivni u rješavanju ovog problema. Čut ću se i s ministrima financija iz EU da vidimo kako oni to rješavaju u svojim zemljama. Nažalost ovaj dio dohotka jednim dijelom odlazi na pokrivanje duga, ali nadamo se da ćemo naći neko rješenje”.

Dobro upućena u problem i građana i banaka sa švicarskim francima je odvjetnica bivše udruge Franak,  Nicole Kwiatkowski, koja je dobila spor protiv banaka u vezi kredita u švicarcima. Problem je opet, kako kaže, u valutnoj kluzuli.

“Ono što je meni kao pravniku interesantno je da je u jednom danu tečaj skočio za 15,6 posto i da to ustvari ukazuje ponovno na nezakonitost tih odredbi valutnih klauzuli u švicarskom franku i to iz jednostavnog razloga jer se nije dogodio pad kune u smislu njene vrijednosti nego rast švicarskog franka na tržištu i da su potrošači ustvari izloženi nekakvom fluktuiranju valuta na tržištu što nije dopšteno u potrošačkim ugovorima. Ovo je situacija koja definitivno ukazuje da je takva odredba nezakonita”, smatra Kwiatkowski.