Početkom 2020. godine Split bi trebao dobiti svoj Tehnološki park za start-upove. Bit će to prepoznatljivo mjesto okupljanja lokalne tehnološke zajednice. Novac za projekt osiguran je iz EU fondova i vrijedan je 20 milijuna kuna. Split će tako napokon dobiti sadržaj potreban njegovoj IT startup zajednici.
Studenti i poduzetnici u Splitu svoje će poslove u budućnosti razvijati u okviru Tehnološkog parka splitskog sveučilišta. Tu će slobodno boraviti, raditi i koristiti resurse koji će im biti na raspolaganju.
“Dat će im priliku da stvaraju svoje male poduzetničke firme + imat će potpuni support za pisanje EU projekata, u računovodstvu, svim zajednički dijeljenim uslugama i zapravo će stvorit preduvjete da rastu i razvijaju se”, rekao je Krešimir Budiša, voditelj projekta.
Budući splitski inkubator visoke tehnologije u prvim će godinama poslovanja biti od velike važnosti za Luku Vukovića, mladog inovatora i poduzetnika koji je u potrazi za radnim prostorom.
“Prostor ovoga tipa gdje bi se moglo uštedjeti novca bi mi sigurno samim time značio puno, a druga stvar to je prostor napravljen da surađuješ s brojnim drugim startupovima tako da bi sami taj dodir s drugim startup firmama bi donio puno u samoj razmjeni tih iskustava”, rekao je poduzetnik Luka Vuković.
Na scenu stupaju i mentori
Uz Matu Rimca, koji razmatra otvaranje ureda na drugim lokacijama, uključujući i Split, jedan od onih koji će, ne samo iskustvom već i investicijama pomagati mladima jest i Mateo Perak, direktor jedne od najbrže rastućih softverskih tvrtki.
“Možemo im prenijeti sva znanja i iskustva koja smo stekli konkretno mi u poslovanju prema svijetu, kako započeti uopće izvoznu ofenzivu, kako se izmaknuti iz lokalnih okvira”, rekao je poduzetnik Mateo Perak.
Split će tako ovim projektom postati nezaobilazno mjesto u kreiranju novih ideja, startup-ova te novih poslova. Osim što će spriječiti odlazak mladih u inozemstvo, omogućit će gradu da postane konkurentniji u svijetu.
Ljudi iz vana obogaćuju našu zajednicu, ne uzimaju posao nikome. Što više iskustva dovezemo izvana to će bit tvrtkama bolje i to će ljudi, to će lokalno donijet više benefita i još više radnih mjesta”, smatra poduzetnik Mate Rimac.
Splitsko sveučilište jedno je od rijetkih u Hrvatskoj koje ima 50 posto studenata u STEM području i biomedicini.
“Moramo stvoriti jedan eko sustav u kojem neće biti problem jedanput propast, pa se dignut, pa drugi put imati kvalitetan start-up. To okruženje moramo stvoriti”, rekao je Šimun Anđelinović, rektor Sveučilišta u Splitu.
Projekt podupiru i gradske vlasti
“Inkubator za visoke tehnologije je upravo ono što Splitu treba. Grad Split nije samo turizam, nije samo uslužna djelatnost, nego je grad visokih tehnologija”, smatra gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara.
Tehnološki park prostirat će se na 2500 četvornih metara, a nalazit će se na prostoru bivšeg studentskog hostela. Radovi na zgradi trebali bi početi u siječnju, a prvi korisnici u nove bi prostore mogli ući početkom 2020. godine. Još jedan je to korak više u postizanju cilja da Split postane grad inovacija, kao i grad mladih i pametnih ljudi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.