Euribor povijesno nizak – zašto ne padaju i rate kredita?

Ekonomija 23. tra 201517:52 > 19:00
N1

Uoči masovnog prosvjeda koji za subotu najavljuju iz udruge Franak, ne smiruju se tenzije između glavnih aktera kreditne priče. Iz Udruge traže smjenu guvernera Borisa Vujčića, on pak preko medija polemizira s ministrom financija Borisom Lalovcem, koji sve učestalije i žešće proziva banke.

Iako sam tvrdi da nije tako, sasvim je jasno da već neko vrijeme traje rat ministra Lalovca i banaka jer, kako kaže, kontinuirano upozorava na brojne nejednakosti u društvu, prvenstveno uzrokovane poslovanjem bankarskog sektora.

Milanovićevom “Robinu Hoodu” nije jasan izostanak svijesti kod bankara koji žive i rade u državi koja već šest godina grca u dugovima….i samim time izostanak volje da sudjeluju u izlasku iz krize.

Banke će reći da se one vode tržišnim principima. No koliko su iskrene možda najbolje ocrtava slučaj Euribora koji je zaronio u negativu, ali rate dužnicima nisu pale ni kune. Za razliku od, primjerice, susjedne Srbije. Kod nas je slučaj malo drugačiji. Kreditni portfelj je većinom vezan za Euribor, no dijelom i za nacionalnu refernetnu stopu, te švicarac. No zašto u Hrvatskoj kamate ne padaju to baš i nije jasno. Bankari, reći će Lalovac, žive na Marsu.

Dodatno zaoštravanje odnosa na relaciji ministar-banke slijedi vrlo brzo. Naime, ne samo da će u subotu Udruga Franak održati veliki prosvjed na kojem očekuje 30-ak tisuća ljudi, već bankarima za tjedan dana ističe i rok za njihov prijedlog rješenja slučaja franak. Nastavak slijedi.

Više doznajte u prilogu reportera N1 Veljka Skenderije.