Narudžbe njemačkoj industriji u kolovozu su pale snažnije nego što se očekivalo, pritisnute slabijom domaćom potražnjom, pokazali su u ponedjeljak podaci njemačkog ministarstva gospodarstva.
Narudžbe njemačke robe u kolovozu su smanjene za 0,6 posto u odnosu na mjesec ranije. Pritom je potražnja za kapitalnim dobrima pala 1,6 posto, pokazalo je izvješće ministarstva gospodarstva.
Pad ukupnih narudžbi dvostruko je veći nego što su u prosjeku predviđali ekonomisti iz Reutersove ankete.
Pritom je domaća potražnja potonula 2,6 posto dok se inozemna stabilizirala, uz stopu rasta od 0,9 posto. U proteklom je mjesecu inozemna potražnja pala 4,2 posto.
“Potražnja je u industriji i dalje slaba. Konjunktura je zasada još uvijek prigušena”, stoji u priopćenju ministarstva gospodarstva.
Njemački izvozno orijentirani proizvođači trpe negativne posljedice usporavanja globalnog gospodarstva i neizvjesnosti u poslovanju povezane s američko-kineskim trgovinskim sporom, kao i s planiranim pa odgođenim izlaskom Velike Britanije iz Europske unije.
“Njemačko je gospodarstvo usred recesije. Danas objavljeni podaci to ponovno potvrđuju”, rekao je Thomas Gitzel, ekonomist u VP Bank Groupu.
Najveće europsko gospodarstvo u drugom je tromjesečju zabilježilo pad aktivnosti za blagih 0,1 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, a podaci objavljeni u posljednje vrijeme pokazali su da se slabost u proizvodnom sektoru protegnula i na treći kvartal.
Većina ekonomista definira recesiju kao dva uzastopna tromjesečja pada aktivnosti na kvartalnoj razini, podsjeća Reuters.
“Njemačka vlada vjerojatno će se naći pod sve većim pritiskom da odustane od striktne proračunske politike”, dodao je Gitzel.
Vlada u Berlinu ustraje u politici koja vodi prema uravnoteženju proračuna unatoč pritiscima ekonomista i vlada drugih zemalja da poveća potrošnju i time podupre posustalo gospodarstvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.