Potpisan ugovor za Beograd na vodi

Ekonomija 26. tra 201513:41 > 18:51

Srbija je u nedjelju potpisala ugovor s investitorom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata o izgradnji poslovnog-stambenog kompleksa Beograd na vodi u vrijednosti od oko 3,5 milijarde eura kojem se protivi dio Beograđana zabrinutih veličinom i troškovima projekta.

Ugovor su potpisali potpredsednica Vlade i inistarka građevinarstva Zorana Mihajlović, predsednik Upravnog odbora kompanije “Igl Hils” (Eagle Hills) Muhamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i direktor “Beograda na vodi” Aleksandar Trifunović, a ceremoniji potpisivanja prisustvovao je gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

 Potpisnici ugovora su Vlada Srbije i kompanija “Belgrade Waterfront Capital Investment LLC”, čiji je vlasnik kompanija “Eagle Hils”, navedeno je u ugovoru u koji je Tanjug imao uvid.

Za finansiranje projekta “Beograd na vodi” kompanija “Eagle Hils” će obezbediti 300 miliona evra – 150 miliona evra u formi kapitala, uz dodatnih 150 miliona zajma u formi pozjamice osnivača kompanije.

Potvrđeno je da će projekat da traje maksimalno 30 godina, od čega 50 odsto projekta mora biti završeno u prvih 20 godina, a prilikom izvođenja radova domaći izvođači radova imaju prednost.

“Eagle Hils” će dodatno odboriti Republici Srbiji zajam od 90 miliona evra za preseljenje železničkih objekata iz Savskog amfiteatra kao i 40 miliona evra za završetak procesa eksproprijacije.

Kompanija “Eagle hils” je Ugovorom prihvatila je da im se izda zemljište na dugoročni zakup od 99 godina tako da se ta zemlja ne prodaje, a zgrade koje se nalaze u različitim režimima zaštite od strane države neće biti uklanjane. One će po modelu zgrade zadruge ostati u državnom vlaništvu i biti obnovljene i korišćene za kulturne sadržaje. U pitanju su Hotel Bristol, zgrada železničke stanice, ranžirne stanice, ložionica, kao i Fabrika papira Milana Vape.

Kvalitet života važniji od infastrukture

TANJUG/Srđan Ilić

Prvi čovek “Igl hilsa” i investitor projekta “Beograd na vodi” Mohamed Alabar, izjavio je da je današnje potpisivanje ugovora važan korak, jer ovakav projekat može da ima neverovatan efekat na ekonomski rast.

“Ovaj dan je važan za građane Ujedinjenih Arapskih Emirata i Srbije. Ovo je dan koji bi trebalo da slavimo kao početak i jačanje saradnje naše dve zemlje”, rekao je Alabar.

Prema njegovim rečima, projekat poput ovog značajan je i zato što može da ima neverovatan efekat na ekonomski rast. “U radu na ovom projektu dobar uticaj može da bude i to što ćemo da pokažemo nove tehnike izgradnje i dizajn, što će biti zanimljivo”, rekao je Alabar, koji smatra da nije toliko važna ni infrastruktura, koliko bolji kvalitet života za sve građane.

“Mislim da je naša obaveza ono zašta smo se i opredelili, a to je da oživimo ovaj deo Savamale ispred naše firme i Vlade Srbije. Obećali smo vladi da ćemo na ovom projektu koristiti najnaprednije tehnike i dizajn i to ćemo i uraditi”, poručio je prvi čovek “Igl hilsa”.

Velika mogućnost za građevinsku industriju

TANJUG/Srđan Ilić

Ministarka Mihajlović izjavila je da je ovo veliki dan za Beograd i Srbiju. “Beograd radi sve što može danas, da ne bi ostavio za sutra, jer su sutra neki novi izazovi”, rekla je Mihajlović.

Uz ovaj projekat će budućim generacijama ostaviti moderniji, lepši i otvoreniji Beograd i Srbiju, poručila je Mihajlović.

“Srbija i Beograd grade i ovo je velika mogućnost da zaposlimo građevinsku, mašinsku i svaku drugu industriju”, dodala je Mihajlović, izrazivši očekivanje da će ugovor biti realizovan u predviđenom roku.

“Hajde da već krajem ovog leta počne izgradnja, a od onda Beograd bude stecište onih koji će doći ovde da žive”, rekla je ona odgovarajući na novinarska pitanja o prodaji stanova.

Mihajlović je dodala da ta prodaja zavisi od ponude i tražnje, ali da je sigurno da Beograd pokazuje trend razvoja i da ništa neće ostati neprodato.

Nema nikakvih tajnih ugovora

TANJUG/Srđan Ilić

Prema potpisanom ugovoru o izgradnji projekta Beograd na vodi, Srbija će biti vlasnik 32 posto kapitala, dok će partner Eagle Hills iz UAE biti vlasnik 68 posto.

“Ovo je veliki dan za Beograd i Srbiju. Beograd radi sve što može danas, da ne bi ostavio za sutra, jer su sutra neki novi izazovi”, rekla je potpredsjednica vlade i ministrica građevinarstva i prometa Zorana Mihajlović, koja je ugovor potpisala s predsjednikom upravnog odbora Eagle Hillsa Mohamedom Alabbarom i direktorom Beograda na vodi Aleksandrom Trifunovićem.

Zastupnici Skupštine Srbije usvojili su 10. travnja poseban zakon – lex specialis, kojim će biti omogućena realizacija ovog kompleksa kao zajedničkog ulaganja Beograda, Srbije i tvrtke Eagle Hills.

“Srbija i Beograd grade i ovo je velika mogućnost da zaposlimo građevinsku, strojarsku i svaku drugu industriju”, ukazala je Mihajlović, koja očekuje da će ugovor kojim je predviđena gradnja skoro dva milijuna četvornih metara poslovnog i stambenog prostora biti realiziran u roku.

Potvrđeno je da će projekat trajati maksimalno 30 godina, ali da 50 odsto projekta mora biti završeno u prva dva desetljeća, a pri izvođenju radova prednost moraju imati domaći izvođači.

Tim projektom predviđeno je da se na površini od oko 177 hektara uz rijeku Savu izgradi više od milijun četvornih metara stambenog prostora, oko 750.000 četvornih metara poslovnog i komercijalnog prostora, te više od 62.000 kvadrata javnih sadržaja – vrtića, škola, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene skrbi, te oko 242.000 četvornih metara novih zelenih površina.

Prema dosadašnjim procjenama, na tom bi prostoru moglo biti više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika.

Osnovni elementi ugovora, kako tvrde čelnici Beograda, podrazumijevaju da cjelokupan trošak financiranja projekta i rizike snosi investitor.

Beograd na vodi proglašen je projektom od posebnog značaja za Srbiju i Beograd, ali izravno dogovaranje investitora i srbijanskih vlasti, te način realizacije osporava dio stručne javnosti – arhitekti i urbanisti, a projektu se protive oporbene parlamentarne stranke i brojne nevladine organizacije.

 Uoči današnjeg potpisivanja ugovora skupina od nekoliko stotina Beograđana organizirala je prosvjed protiv Beograda na vodi, ali ih je policija spriječila da u mimohodu dođu do zgrade Geozavoda, u kojoj je ugovor potpisan.

Prosvjednici su nosili transparent “Ne davimo Beograd”, veliku napuhanu žutu gumenu patku, te balone u obliku patke i slične rekvizite za vodu, a moto skupa bio je “Pokažimo im patku”.

Prosvjed su osiguravale pojačane policijske snage, a prosvjednici su dobili veliku potporu na društvenim mrežama.