Kako tehnologija pomaže preboljeti koronakrizu i kako su se s u komapniji izborili protiv zaraze za TNT je govorila predsjednica uprave Ericsson Nikola Tesla Gordana Kovačević.
Kod uvođenja novih tehnologija uvijek u počecima postoji otpor, no u onom trenutku kada shvatite koju kvalitetu rada donose, želite to raditi i dalje, objašnjava Goradna Kovačević.
“Mislim da se povratak na staro neće dogoditi. Sve napredne i kvalitetne organizacije neće dozvoliti da se vratimo na nešto što je bilo lošije”, kazala je.
Može li nam telekomunikacijska oprema zagorčati život?
Kad je u pitanju praćenje kretanja građana putem mobitela, Kovačević ističe kako na prvom mjestu trebaju biti sigurnosti elementi i prava čovjeka
“Postoje tijela koja moraju napraviti da se podaci o praćenju koriste u svrhu zdravlja, sigurnosti… Mislim da i oporba i Vlada trebaju sjesti naći rješenje. Analizirati i gledati kako zaštiti čovjeka”, rekla je.
Ericsson Nikola Tesla bila je prva tvrtka u Hrvatskoj koja se suočila sa zarazom.
“Slučajno se dogodilo da je naš zaposlenik prvi zaraženi koronavirusom. Kompanija je i prije tog događaja detaljno pratila što se događa u drugim zemljama. Pratili smo kretanje kako se razvija i jasno definirali pravila kako ćemo se ponašati. Imali smo dva zaposlenika u Kini kada je tamo izbila zaraza.
Povezali smo se sa Kriznim stožerom, medicinskim osobljem, tražili smo njihvu podršku. Zaposlenici su dali informcije s kim su bili u kontaktu”, ispričala je.
Utjecaj pandemije na poslovanje
“Situacija u kojoj živimo nije jednostavna i imat će utjecaj na poslovanje kompanije. Globalna smo kompanija, dio aktivnosti nije moguće obaviti s udaljene pozicije. Postoji čitav niz aktivnosti u Hrvatskoj i postoji mogućnost da se dio projekata odgodi. Treći razlog je kašnjenje ili problemi u protoku roba i repromaterijalu”, rekla je.
“Strah je nešto što vas blokira, trebamo ga ostaviti po strani. Moramo definirati nove načine rada. Recesije su se događale u prošlosti, ova ako se dogodi je šira i drugačija, vezana je uz zdravlje, ekonomiju i socijalnu dimenziju… Globalizacija će se kretati dalje, protok roba, ljudi, ideja i znanja je veliki benefit globalizacije.”
Smatra da će i EU morati odgovoriti na dosta pitanja. “U takvim organizacijama mora na prvo mjesto staviti zajedništvo, solidarnost. Nisam sigurna da se to pokazalo”, istaknula je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.