Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna pala, nakon dva tjedna rasta, jer bi američka središnja banka uskoro mogla dodatno olabaviti monetarnu politiku, dok je tečaj eura porastao.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna 0,6 posto, na 99,78 bodova.
Pritom je tečaj eura prema dolaru skočio 0,7 posto, na 1,0900 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je, pak, 0,5 posto, na 107,60 jena.
Polovicom tjedna dolar je bio pod pritiskom jer je zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke pokazao da su čelnici Feda spremni podržavati gospodarstvo dok se ne vrati na put oporavka.
To je posljednjih dana u javnim istupima isticao i predsjednik Feda Jerome Powell, pa se na tržištima očekuju dodatne poticajne monetarne mjere.
No, krajem tjedna dolar se ponešto oporavio jer je porasla potražnja za valutama-utočištima za kapital uslijed napetosti u odnosima Kine i SAD-a.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će Washington vrlo snažno reagirati na nove kineske zakone vezane za Hong Kong.
Kina je, naime, u četvrtak najavila donošenje novog zakona o nacionalnoj sigurnosti, nakon lanjskih prodemokratskih prosvjeda u Hong Kongu, kojim bi se Hong Kongu zabranilo otcjepljenje od Kine, uplitanje iz inozemstva, terorističke aktivnosti, kao i sve druge aktivnosti za koje se procijeni da potkopavaju središnju vlast u Pekingu.
Odnosi između Kine i SAD-a pogoršani su za vrijeme pandemije koronavirusa. SAD je intenzivirao kritike prema Kini, smatrajući je odgovornom za širenje zaraze novog koronavirusa.
Podršku euru pružio je, pak, prijedlog Njemačke i Francuske o pokretanju fonda za oporavak, vrijednog 500 milijardi eura, kako bi se pomoglo državama i regijama koje su najviše pogođene koronakrizom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.