Kako rade restorani u Kini za vrijeme korone?

Ekonomija 03. srp 202014:17 > 04. srp 2020 13:02
STR / AFP

Uz turizam i promet, koronakriza je zasigurno najviše pogodila i uslužni sektor - posebice restorane. Kako rade restorani u Kini za vrijeme korone?

Vlasnici restorana u cijelom svijetu pitaju se istu stvar: Kako izgleda restoran u svijetu poslije korone? Ako odgovor leži u Kini u kojoj je restoranima od kraja ožujka dopušteno otvaranje, odgovor leži manje u inovaciji, a više u jačanju postojećih trendova.

Kina je pokazivala naznake ekonomskog usporavanja i prije trenutne koronakrize, koja je već prije brojne restorane ponukala da se okrenu jeftinijm verzijama svojih skupljih jela.

Poslije koronakrize veliki broj restorana srednjeg cjenovnog ranga počeli su nuditi jeftinije menije za ručak ili rezati cijene, sve s ciljem privlačenja mušterija.

Drugi pak traže način da se približe mušterijama putem dostave. Fu Yisheng, vlasnik lanca restorana Yanyu, počeo je raditi na tome da njegov lanac mušterijama dostave gotovlja jela ili čak samo sastojke, pa oni jelo spremaju doma sami: “Tražimo načine kako da mušterijama pružimo jelo koje će sami pripremiti doma, a da ispadnu jednako dobro kao da su ga jeli u našem restoranu”, kazao je on.

S druge strane potrošači na kineskom tržištu, koje je doživjelo i preživjelo nekoliko velikih skandala povezanih s kvalitetom hrane, traže kvalitetnije proizvode i veću sigurnost hrane koju kupuju i jedu u restoranima. Ovaj trend je – djelomično i zbog širenja koronavirusa – sve jači.

Dakle, u Kini je i prije koronakrize bio vidljiv pomak na tržištu. I dok Kina pokušava ponovo pokrenuti svoje gospdarstvo, restorantska scena ne prolazi revolucionarne promjene, već se radije prilagođava postojećim zahtjevima mušterija, piše Sixth Tone.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.