Ekonomist Damir Novotny objasnio je da je Hrvatska, za razliku od primjerice Bugarske, koja je također u ERM 2, već sad izrazito "visokoeurizirana zemlja".
Hrvatska je ušla u “čekaonicu prilagodbe na euro”, što se očekuje da će se dogoditi najranije 2023. godine.
“Oko 70 posto depozita u zemlji je u eurima. Ne možete vidjeti cijene za stan ili automobil u kunama, sve je u eurima. Euro je mjerilo vrijednosti i transakcijsko sredstvo. Bugarska sve to nema. Hrvatska će zato vjerojatno lakše proći kroz ERM 2”, rekao je Novotny.
Po Bugarsku sretna, a po Hrvatsku manje sretna okolnost, dodao je, udio je javnog duga. No, što se tiče prilagođavanja stanovništva na novu valutu, Hrvatska će se, prema ovim elementima, euru puno lakše prilagoditi nego Bugarska. Ipak, u Hrvatskoj ima i otpora euru među nekim političkim opcijama.
“Ponovo imamo protivnike koji se, samo zbog njima znanih razloga, često empirijski nepotvrđenih, protive euru. Činjenica je da su zemlje koje su ušle u eurozonu, bilježile rast plaća, gospodarski rast, a rast cijena i nije im bio tako snažan”, rekao je Novotny.
Kao primjere naveo je Sloveniju, ali kao zemlju u kojoj se tolar “puzajući” mijenjao eurom, te Italiju, zemlje gdje cijene jesu rasle. No, cijene uopće nisu rasle ili su rasle samo koliko se moralo zaokružiti znamenku u eurocentima, u Slovačkoj i Litvi.
Hrvatska i po tom pitanju ima jednu posebnost:
“U Hrvatskoj su cijene visoke, više nego u okruženju. Hrvatska se već desetljećima kao mala zemlja tržišno približava srednjoj Europi. Cijene života u Hrvatskoj će ići prema tim cijenama, a tamo su cijene niže”, kazao je.
Argument više za euro Novotny nalazi i u odnosu integriranosti neke članice u EU prema uspješnosti nošenja s krizom. Za primjer je uzeo krizu iz 2008.:
“Javni dug je eksplodirao, a stagnirali smo narednih šest godina zato što nismo bili članica EU-a. Sada sve svjetske institucije prognoziraju da će Hrvatska već sljedeće godine imati rast od šest ili 6,5 posto, jer će uživati protukrizne mjere EU-a.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.