Potrošačke cijene u eurozoni i u studenome pale 0,3 posto

Ekonomija 01. pro 202015:33 > 15:34
Photo by Anna Shvets from Pexels

Potrošačke cijene u eurozoni u studenome su treći mjesec zaredom bile 0,3 posto niže u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, pritisnute kontinuiranim oštrim padom cijena energenata, pokazuju u utorak procjene Eurostata.

Godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), u studenom se tako zadržala na minus 0,3 posto, koliko je iznosila i u prethodna dva mjeseca, procijenio je Eurostat.

Time eurozona prvi puta od 2016. bilježi deflaciju, a pad cijena na godišnjoj razini počeo je u kolovozu, kada su se se smanjile 0,2 posto, nakon 0,4-postotnog rasta u mjesecu ranije.

Najveći uteg inflaciji i u studenome su bili energenti, pojeftinivši za 8,4 posto u usporedbi s istim mjesecom lani. U listopadu im je cijena bila niža za 8,2 posto.

Cijene energenata pod pritiskom su oštrog pada potražnje za gorivom u krizi koju je izazvala pandemija koronavirusa.

Inflaciju blago pritišću i industrijski proizvodi, čije su cijene u studenome prema istom mjesecu lani pale 0,3 posto, nakon 0,1-postotnog pada u listopadu. Padaju tako od srpnja kada su na godišnjoj razini bile porasle za 1,6 posto.

Podršku inflaciji pruža pak kontinuirano poskupljenje hrane, alkoholnih pića i duhana i duhanskih proizvoda, za gotovo dva posto na godišnjoj razini. Svježa hrana pritom je poskupila za 4,2 posto, kao i u prethodnom mjesecu.

I cijene usluga podupiru HICP, porastavši za 0,6 posto, nakon 0,4-postotnog rasta u listopadu.

Među članicama eurozone najveći je pad potrošačkih cijena u studenome na godišnjoj razini imala Grčka, od dva posto. Slijede Estonija, s padom cijena od 1,3 posto, te Irska, Cipar i Slovenija, gdje su pale 1,1 posto.

Najvišu inflaciju ponovno je imala Slovačka, od 1,5 posto.

Godšnja inflacija na razini 19-članog gospodarstva time je znatno ispod razine koju ciljaju u Europskoj središnjoj banci (ECB), od nešto ispod dva posto.

Temeljna stopa inflacije, koja isključuje promjenjive cijene energenata i svježe hrane i važan je pokazatelj ECB-u kod kreiranja monetarne politike, u studenome je bila stabilna na mjesečnoj razini i iznosila 0,4 posto, pokazuju Eurostatove procjene.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.