Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić u srijedu je poručio da je Hrvatska napravila ogroman iskorak u procesu odvajanja otpada, što pokazuje i podatak da je u 2019. godini ono povećano s 31 na 37 postotnih bodova.
“Rezultati proteklih nekoliko godina, posebice tijekom 2019. ukazali su na ogroman iskorak Hrvatske i na značajno povećanje svijesti građana i svih dionika u procesu. Naime, udio odvajanja povećan je tijekom 2019. s 31 na 37 postotnih bodova i takav rezultat odnosno takav pomak je rijetko viđen u Europi u proteklih 10 godina”, rekao je Tomislav Ćorić u izjavi novinarima u Banskim dvorima nakon sjednice Vlade.
Novinari su ga pitali što poručuje Zelenoj akciji koja kritizira prijedlog novog Zakona o gospodarenju otpadom tvrdeći da ide na ruku velikim centrima za gospodarenje otpadom te potiče gomilanje i spaljivanje otpada.
Ćorić je poručio da u idućim godinama treba nastaviti kako je i započeto – s jedne strane izgradnjom i nabavkom infrastrukture, a s druge strane informiranjem građana odnosno povećanjem svijesti o potrebi odvajanja na kućnom pragu.
“To je pretpostavka za kreiranje uspješnog sustava”, dodao je.
Istaknuo je kako podaci upravo govore o povećanju svijesti građana o potrebi odvajanja otpada te vjeruje da će ona biti dodatno povećana akcijama Fonda za zaštitu okoliša te Ministarstva tijekom iduće godine. “Ako budemo išli dalje u takvom smjeru – ne trebamo brinuti”, ustvrdio je.
Dodao je i da je Zelena akcija uvijek “nekoliko koraka ispred sustava” te da svojim idejama “izaziva” ustava i donositelje odluka. “Ali moramo biti svjesni realnosti i činjenice da prije nekoliko godina niti infrastrukturno niti sviješću nismo bili ni blizu razini na kojoj smo danas”, zaključio je Ćorić.
Vlada je na sjednici usvojila Izvješće o izvršenim nabavama zaštitne opreme u svrhu provedbe mjera zaštite zdravlja i jačanja nadzora nad širenjem koronavirusa koje pokazuje da je Hrvatska u borbi protiv koronavirusa potrošila više od 522 milijuna kuna za nabavu zaštitne opreme te da je 70 posto tog novca “pokriveno” bespovratnim novcem EU fonda.
#related-news_0
Ćorić je istaknuo da je od ukupne svote na zaštitnu opremu, uređaje, dezinficijense te testove utrošeno nešto više od 446,7 milijuna kuna.
Najvećim dijelom radi se o nabavci robe od dvije kineske tvrtke, a troškovi prijevoza za tu robu iznosili su nešto više od 56,4 milijuna kuna.
Za dobavu zaštitne opreme kod ostalih dobavljača, većinom u Hrvatskoj, utrošeno je 87,6 milijuna kuna, a za opskrbu civilne zaštite s ostalim materijalima i robama utrošeno je 19,6 milijuna kuna, naveo je ministar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.