Zaštitom veleprodajnih cijena roaminga protiv poskupljenja

Ekonomija 12. stu 201411:11 > 11:14
EPA/Kirsti Talsi

Ako veleprodajne cijene za impulse u roamingu budu preniske, operateri u turistički jačim zemljama neće moći isplativo nuditi uslugu operaterima iz, uglavnom, sjevernih zemalja, otkud dolaze i turisti. Na kraju bi se to moglo prelomiti na leđima korisnika u Hrvatskoj, kojima bi poskupilo domaće telefoniranje.

Krajem studenog ministri zemalja članica Europske unije ponovno će pokušati postići dogovor oko stvaranja europskog tržišta elektroničkih komunikacija čiji sastavni dio bi, prema prijedlogu Europske komisije, trebalo biti i ukidanje naknada za roaming za pozive unutar EU-a. Iako Italija, koja predsjeda EU-om do kraja godine, inzistira na postizanju kakvog-takvog dogovora, Novi list doznaje da su zemlje još uvijek previše podijeljene oko te teme.

Prvi prijedlog Komisije, iz jeseni prošle godine, mnoge su države, među njima i Hrvatska, ocijenile preambicioznim, pa je talijansko predsjedništvo izradilo ublaženu verziju prijedloga. Talijani su, među ostalim, predložili postupno ukidanje naknada za roaming, odnosno da se, za početak, korisniku koji je u “europskom” inozemstvu samo određeni broj minuta u roamingu naplaćuje kao da je kod kuće, a ostatak po “normalnim” tarifama koje vrijede i sada (takozvani “fair use”).

Hrvatska još nije zauzela definitivan stav oko tog prijedloga, no neslužbeno, nije mu ni nesklona.

Međutim, u ovom trenutku za Hrvatsku je važnije pitanje kako će se urediti veleprodajne cijene roaminga. To su cijene po kojima se roaming “prodaje” između operatera koji onda minute roaminga dalje prodaju krajnjim korisnicima. Nekoliko izvora potvrdilo je Novom listu da se Hrvatska zalaže da te cijene ne budu drastično snižene, dapače, ako je moguće da ostanu na dosadašnjoj razini. Razlog za to je turistički karakter države.

Hrvatska, kao i neke druge mediteranske zemlje, ima veliki broj turista čiji operateri kupuju roaming uslugu od domaćih operatera. Ako veleprodajne cijene budu preniske, operateri u tim turistički jačim zemljama neće moći isplativo nuditi uslugu operaterima iz, uglavnom, sjevernih zemalja, otkud dolaze i turisti. Na kraju bi se to moglo prelomiti na leđima korisnika u Hrvatskoj.

“Nije nam cilj da cijene budu preniske, jer se može dogoditi da taj gubitak operateri prebace na hrvatske građane, a sasvim sigurno ne na nordijske turiste”, piše riječki dnevnik.