ANKETA Jeste li za produljenje prikazivanja cijena u eurima i kunama?

Ekonomija 30. stu 202317:16 0 komentara
Dusko Jaramaz/PIXSELL

Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević, pisala je ministru financija Marku Primorcu i zatražila produljenje dvojnog iskazivanja cijena, odnosno, da i dalje budu istaknute u kunama, kako bi se građani lakše koordinirali.

“Hrvatska udruga za zaštitu potrošača (HUZP) na godišnjoj Skupštini jednoglasno je usvojila zaključak da se Ministarstvu financija, kao predlagaču Zakona o uvođenju eura kao službene valute u RH uputi prijedlog za izmjenu članka 43. navedenog zakona, na način da se u stavku 1. “riječi 12 mjeseci” zamjene riječima “24 mjeseca”, čime bi se trajanje dvojnog iskazivanja cijena produžilo do kraja 2024. i na taj način pomoglo potrošačima u praćenju cijena”, stoji u poruci ministru.

Objasnili su to saznanjima prikupljenima kroz projekt “Tajni kupac za zaštitu potrošača u procesu uvođenja eura u RH”, koja potvrđuju isključivo poskupljenja apsolutno svih 65 proizvoda i 36 usluga koje su pratili otkako je uveden euro.

“Svakodnevno nam se javljaju potrošači s prijedlogom za produženje dvojnog iskazivanja cijena na još godinu dana jer se većina njih još uvijek oslanja na cijene iskazane u kunama. Iskazuju bojazan da će s prestankom iskazivanja dvojnih cijena, odnosno iskazivanjem cijena samo u eurima, jako teško moći pratiti da li je neka cijena povećana ili je ostala ista”, tvrde u HUZP-u i dodaju da je od 2021. do 2023. hrana poskupila 30 posto te da nije bilo tolikih poskupljenja, potrošači bi se lakše navikli na euro.

Ministar je odgovorio nekoliko tjedana kasnije, pozivajući se na europsku praksu.

“Dvojno iskazivanje trebalo bi biti obvezno u razdoblju od najmanje šest mjeseci i najviše godinu dana nakon dana uvođenja eura. Nakon toga obveza dvojnog iskazivanja trebala bi prestati, kako bi se gradani potpuno navikli na novu službenu valutu”, odgovorio je ministar pa podsjetio da je dvojno iskazivanje cijena počelo u rujnu prošle godine:

“Uvažavajući preporuke Europske komisije te prakse drugih država članica koje su posljednje uvele euro, Ministarstvo financija smatra kako je razdoblje od ukupno 16 mjeseci dvojnog iskazivanja cijena i drugih novčanih iskaza vrijednosti primjereno za upoznavanje s novom valutom.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!