Bijele liste: Najnovija epizoda u ratu između Vlade i trgovaca

Ekonomija 18. sij 202306:48 0 komentara
Igor Soban/PIXSELL/ilustracija

Godišnja stopa inflacije u prosincu je usporila na 13,1 posto. Cijene su istodobno bile niže za 0,3 posto u odnosu na studeni. U studenom je godišnja stopa inflacije iznosila 13,5 posto. Najviše su pak rasle cijene hrane i bezalkoholnih pića - čak 19 posto. Zbog svega ovoga, inflacija u cijeloj 2022. bila je 10,8 posto, što je nešto više od Vladine projekcije. Ipak, i dalje se nastavlja rat Vlade i trgovaca u kojoj su najnovija epizoda tzv. bijele liste, odnosno mehanizam praćenja cijena.

Nakon Vladina ultimatuma trgovcima – njih osam, isto je učinilo Vladi. Traže jasne upute kako će popisivati proizvode, jer kažu da im iz dopisa Ministarstva gospodarstva ništa nije jasno.

“Ponovno pozivamo Ministarstvo gospodarstva da zajedno sjednemo za stol, da utvrdimo metodologiju koja je provediva”, kazao je Martin Evačić, predsjednik Udruge trgovine u HUP-u.

To znači da od ministarstva čekaju odgovor – ako u trgovini imaju primjerice 20 različitih vrsta brašna ili 10 vrsta šećera, cijenu kojeg artikla će im poslati? Ministarstvo tvrdi – sve smo objasnili.

“Očekivao se odgovor do 9 sati, ostali trgovci nisu poslali nikakvu potvrdu. Ako želimo biti transparentni, iskreni, u čemu je problem dati sve cijene svakog brašna, ajmo reći ili šećera. Složit ćemo se da to nije problem ako imate baze podataka. Radi li se tu o banaliziranju ili o držanju fige u džepu – ostavimo javnosti da procijeni”, poručio je Hrvoje Bujanović, državni tajnik u MINGOR-u.

Premijer kaže – ako mogu jedni, mogu i drugi i objašnjava gdje Vlada namjerava podvići crtu. “Moramo prvo vidjeti podatke, već je naplaćeno 234 tisuće eura kazni zbog nepoštenih praksi.”

“Priča o zaokruživanju je malo pretrivijalna”

Plenković cijelu akciju usmjerava k sprječavanju rasta inflacije u siječnju, a nakon podataka o padu u prosincu – zbog uvođenja eura. Ali, njegov ministar financija nije siguran ima li to veze jedno s drugim.

“Što se tiče povećanja cijena, mi nemamo empirijske podatke. Tu se radi uglavnom o nekakvim anegdotalnim primjerima gdje je netko utvrdio da je jedan artikl 31.12. bio na jednoj cijeni, a kasnije je bio na drugoj. Postoje slučajevi u kojima je došlo do neopravdanog povećanja cijena, međutim, priča o zaokruživanju je malo pretrivijalna. Dakle, cijene su i prije bile na 9.99 i na nekakve druge brojeve koji nisu bili zaokruženi, tako da priča o zaokruživanju u tom kontekstu ne drži vodu”, kazao je ministar financija Marko Primorac.

Dok traje rat između Vlade i trgovaca, građani se bore kako bi preživjeli.

“Moram kupiti kruh, mlijeko, povrće, meso i to kupimo kao što sam i prije kupovala. Vidjet ćemo na kraju mjeseca hoće li penzija biti dovoljna ili neće. Ako neće onda ćemo promjeniti taktiku.”

A na čijoj su strani u aktulanom ratu Vlade i trgovaca?

“Protiv sam nerada Vlade. Ne rada, nego nerada. Trebali su intervenirati na vrijeme kao i ostale države. Trgovci su jedva dočekali da mogu dići cijene.”

“Ja sam uvijek uz Vladu, Plenkovića, dobar je u Saboru, dečki su okej. Ti su naši dečki. U ovom sustavu je jako teško pripremiti se, znate i vi sami.”

A hoće li potrošači ostati sami nakon što povišeni tonovi prođu – jer se njima ispostavlja račun? Čeka se nova epizoda u kojoj će se pokazati tko je imperij koji uzvraća udarac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!