Prema podacima sustava eVisitor, na Kvarneru je od početka godine pa do kraja studenog boravilo 2,3 milijuna turista, koji su ostvarili više od 15 milijuna noćenja, što je 80 posto noćenja u odnosu na rekordnu 2019. te 38 posto više u odnosu na lani, priopćeno je iz Turističke zajednice Kvarnera.
Direktorica Turističke zajednice Kvarnera Irena Peršić Živadinov ističe da je, unatoč tome što se situacija s pandemijom u Europi posljednjih mjesec dana pogoršala, Kvarner uspio zadržati dobar glas sigurne destinacije.
Navodi da na to ukazuje broj gostiju koji su tijekom 11 mjeseci boravili na Kvarneru te da su, primjerice gosti iz Njemačke ove godine ostvarili gotovo jednak broj dolazaka i noćenja kao rekordne 2019. – gotovo 4,6 milijuna noćenja i više 600 tisuća dolazaka.
Domaći gosti ostvarili su 2,4 milijuna noćenja, gosti iz Slovenije 2,3 milijuna, a gosti iz Austrije 1,4 milijuna noćenja. Gosti iz Češke ostvarili su 700 tisuća noćenja, što je 1 posto manje u odnosu na 2019., a gosti iz Poljske oko 600 tisuća noćenja, što je 5 posto manje u odnosu na 2019.
Direktorica TZ Kvarnera navodi da je i ove i prošle godine na Kvarneru boravilo sve više gostiju visoke platežne moći, koji su prije pandemije putovali u daleke i egzotične destinacije, a sada biraju brzo dostupna odredišta, ponajprije zbog sigurnosti.
Tako je tijekom ove godine broj noćenja u objektima s pet zvjezdica povećan za 80 posto, a u objektima s četiri zvjezdice za 76 posto, u usporedbi s lani.
U kampovima rastu noćenja u malim luksuznim kampovima u OPG-ovima, pa ih je bilo 86 posto više u odnosu na prošlu godinu.
U hotelima s zvjezdica ostvareno je 130 posto više noćenja, a u hotelima s četiri zvjezdice 121 posto više noćenja u odnosu na lani.
Najviše noćenja bilo je u obiteljskom smještaju (6,6 milijuna), kampovima (3,4 milijuna) i hotelima (2,3 milijuna).
Na Kvarneru se, također od siječnja do kraja studenog, Gorski kotar i dalje ističe kao jedino područje s gotovo jednakim brojem noćenja kao i 2019.
Na području Vinodolske općine je ostvareno 95 posto noćenja iz 2019., a u Općini Dobrinj na Krku gotovo 90 posto.
Na otoku Krku je tijekom 11 mjeseci ove godine ostvareno 5,5 milijuna noćenja (79 posto u odnosu na noćenja iz 2019.), na cresko-lošinjskim otocima 3 milijuna noćenja (85 posto), na crikveničko-vinodolskoj rivijeri 2,5 milijuna noćenja (78 posto), na otoku Rabu 1,8 milijuna noćenja (84 posto), opatijskoj rivijeri 1,5 milijuna noćenja (70 posto), riječkom području 675 tisuća noćenja (75 posto), a u Gorskom kotaru 101 tisuća noćenja, (97 posto).
Iz TZ Kvarnera navode da su dobri rezultati zabilježeni i u studenom tijekom kojega je bilo više od 32 tisuće dolazaka i gotovo 105 tisuća noćenja, što je 73 posto noćenja iz studenog 2019. i 34 posto više noćenja u usporedbi sa studenim lani.
Najviše noćenja u zimskim mjesecima i dalje je u hotelima (50 tisuća noćenja) te u obiteljskom smještaju (31 tisuća) i kampovima (šest tisuća).
“Tijekom studenog kampovi su ostvarili izuzetan rezultat, čak 75 posto više noćenja u odnosu na studeni rekordne 2019. Zimovanje u kampu postaje sve traženije i postaje nova usluga glampinga, tj. kampova visoke kategorije. Današnje moderne mobilne kućice pružaju izuzetan komfor i opremu, a gosti mogu uživati u prirodi, bez gužve,” navela je Irena Peršić Živadinov.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!