Indeks slobodnih radnih mjesta - OVI indeks za siječanj 2021. pokazuje da je potražnja za radom bila 33 posto manja nego u siječnju 2020. godine, što je najveći pad potražnje za radom od svibnja prošle godine, podaci su Ekonomskog instituta, Zagreb (EIZ).
“Tržište rada na početku 2021. godine i dalje pokazuje da je pod snažnim utjecajem pandemije covida-19 i mjera dizajniranih za njezino suzbijanje. OVI indeks za siječanj 2021. godine ukazuje da je potražnja za radom bila 33 posto manja no u siječnju 2020. godine, što je najveći pad od svibnja 2020. godine, uzrokovan jačim restrikcijama ekonomske aktivnosti”, istaknuto je u objavi na internetskoj stranici EIZ-a.
OVI indeks je inače na godišnjoj razini u prosincu prošle godine pao za 25 posto, u studenome za 30 posto, listopadu za 21,5, rujnu za 27,8, kolovozu 25, srpnju 18, a u lipnju za 26 posto. Zbog prestanka ekonomskih aktivnosti uslijed pandemije koronavirusa pad indeksa bio je najizraženiji lanjskog svibnja, za 57,4 posto, te travnja, za 74,7 posto.
Velik pad potražnje za zanimanjima u uslužnim djelatnostima
Potražnja za zanimanjima u uslužnim djelatnostima, koja tradicionalno jesu najtraženija, ona prodavača, kuhara i konobara, u siječnju ove godine bila je 54, 76 i 90 posto manja no u siječnju prošle godine, naveli su iz EIZ-a.
Ipak, kako su napomenuli, za neka zanimanja je zabilježen značajan rast potražnje, pa se primjerice traži dvostruko više učitelja te liječnika i stomatologa no u siječnju prošle godine, dok je potražnja za inženjerima građevine i strojarstva narasla za 64 i 20 posto.
Gledajući potražnju za radom po tipu ugovora, vidljivo je kako je najviše pala potražnja za poslove vezne za studentske i sezonske poslove, za čak 72 posto, dok su ugovori na određeno i neodređeno pali za oko četvrtinu u odnosu na siječanj 2020. godine, izvijestili su iz EIZ-a.
OVI – Online Vacancy Indeks, mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu u suradnji s portalom MojPosao, a svrha mu je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom.
OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2015.).
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!