Pitali smo građane jesu li osjetili Vladine mjere protiv inflacije: “Prije sam si mogla kupiti i odjeću, cipele, sad…”

Ekonomija 18. pro 202321:06 0 komentara

Premijer najavljuje i daljnji pad inflacije čemu je, hvalio se prije, pomoglo i zamrzavanje cijena prije točno tri mjeseca. 30 artikala s ograničenim cijenama iz potrošačke košarice malim trgovcima su zadali glavobolje, a građani kažu da sve skupa nisu osjetili na novčaniku. I dok stručnjaci najavljuju nova poskupljenje zbog ukidanja dvojnog iskazivanja cijena, guverner HNB-a tvrdi da neće biti tako.

Gospođa Zora kupuje isključivo proizvode na akciji. Kaže da se za nabavu treba pripremiti, no u posljednje vrijeme ni to joj nije od koristi.

“Ajoooj, više ne znam gdje bi se okrenula da uštedim znate. Prebrojavam simo-tamo. Mislim da je to sve prevara”, rekla je.

Prevara ili ne, ali prošla su tri mjeseca od kad je Vlada odlučila zamrznuti cijene 30 artikala. Pita li se kupce, učinak nisu osjetili u svojim novčanicima.

Mislite da su mjere učinkovite, da mogu uz to i smanjiti inflaciju? Ne, ne, nisu. Pomažu li vama? Ne znam samo gdje, kako, možda koji euro manje, zaboravite.

Ne znam više kome da vjerujem, ali se novčanici brzo prazne. Majoj, samo kaj ga pogledaš već je prazan.

Mislite da mjere nisu učinkovite? Ne, meni nisu. Ali kupujete te proizvode inače? Da, kupim kad naiđem, ali nekad ni nema na polici.

Jer ograničene cijene očigledno su ograničile ponudu u trgovinama. Gađanima tako i nisu neka slamka spasa.

“Nema toalet papira 10 rola ima 8,12, nema šampona od 1 l, pasta za zube 125 ml, riže, tjestenine. To je jednostavno nedostatna mjera ako potrošači moraju tražiti gdje ima tih proizvoda s ograničenim cijenama”, kaže nam Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge potrošača.

Na aplikaciji ministarstva gospodarstva ‘Kretanje cijena’ od 31. prosinca lani u trgovačkim lancima do studenog ove godine poskupjela su 903 proizvoda, a ovog prosinca njih još 45.

Svaki put kad uđem u dućan vidim da je cijena svakog artikla više, par dana prođe digne se cijena. Strahujete li da će u narednim mjesecima biti i više? Normalno.

Kako se snalazite sad u ovo doba? Ha, kao i svi ostali, tražite na akcijama, tako je. U principu tako je najjednostavnije, nema druge.

I dok je premijer Andrej Plenković uvjeren da Vladino ograničavanje pomaže građanima, da nestašica na policama nema iz udruge poslodavaca upiru prstom u neučinkovitost istih.

“Što se nas trgovca tiče mogle bi se odmah ukinuti i nema potrebe za njihovim produžavanjem, nema potreba za donošenje ovakvih mjera. Ja mislim da je jedino rješenje da trgovci pronađu mogućnosti kako imati što povoljniji proizvod na polici”, smatra Mirko Budimir, potpredsjednik malih trgovaca HUP-a.

Ograničenje cijena nije i neće imati učinka na inflatorni pritisak smatraju ekonomisti. “Limitirati cijenu ako već idete možete raditi u uvjetima homogene proizvodnje, šamponi i pasta za ube to nisu i zapravo takve mjere su više smiješne nego pametne”, navodi Marijana Ivanov, profesorica Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Potrošačima tako odlazak u trgovinu sve češće nalikuje igri u kojoj se pokušava sačuvati svaki cent.

Zbog mjera niste uspjeli ništa uštedjeti? Ne, još je gore nego kaj je bilo. Mislite li da su cijene previsoke? Da i samo idu gore.

Sve potrošimo samo za hranu, ništa drugo ne kupujemo, prije sam si mogla i odjeću, cipele sad moram jako paziti.

S druge strane, nakon 3 mjeseca mjera, sindikati su uvjereni da bi situacija bila gora da nije bilo intervencije vlade. “Ja mislim da će se s mjerama morati ići do onog trenutka dokle god će postojati određeni političkih interesi na razini EU onda ti interesi moraju biti pretočeni u zaštitu građana”, kaže Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.

Ekonomisti pak upozoravaju da bi se u siječnju mogao dogoditi efekt rasta cijena, koji je od Nove godine vezan uz prestanak iskazivanja cijenama u kunama i eurima.

“Otvara se jedan novi prostor za netransparentnost cijena koji će vjerojatno dio ponuđača na tržištu iskoristiti, tako da realno bi se moglo pogoršavati mogućnost potrošnje jednog značajnog djela stanovništva zbog rasta cijena”, dodaje Ivanov.

No Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke, suživot s uvođenjem eura gleda na drugačiji način. “Takvog neugodnog iznenađenja ne bi trebalo biti. Mi smo primijetili da su promjene koje su povezane s uvođenjem se dogodile u siječnju, veljača i ožujak već bile drugačije od onih promjena koje bi bile da nismo uveli euro”, rekao je.

No bilo kako bilo građanima će u novoj godini biti potrebna čarolija ne bi li na policama pronašli jeftinije proizvode.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!