"United Media podnijela je odgovarajuća pravna sredstva nadležnim državnim organima kako bi se osporile nezakonito izdane dozvole za emitiranje programa medijima u vlasništvu državne kompanije Telekom Srbija", objavio je UM.
Kako se navodi, „nakon što je REM, početkom listopada, omogućio kanalima Balkan Sport u vlasništvu Telekoma da emitirau program, United Media je, u suradnji s domaćim emiterima, podnijela tužbu Upravnom sudu, zahtjeve REM-u da postupa u okviru svojih nadležnosti, kao i prijave nadležnom javnom tužiteljstvu da razmotri ova očigledna kršenja zakona“.
United Media traži da se povuku „sve dozvole za emitiranje programa izdane suprotno zakonu“. Prema važećim odredbama Zakona o javnom informiranju i medijima i Zakona o elektronskim medijima predviđeno da država ne može neposredno ili posredno osnivati medije niti da kompanije u njenom posrednom vlasništvu (uključujući i Telekom Srbija) budu izdavači medija pa i nositelji dozvole REM-a.
„Dodjeljivanjem dozvola mimo zakona favoriziraju se mediji u državnom vlasništvu, koji na raspolaganju imaju značajna javna sredstva i privilegiran položaj, odnosno ne postoje isti uvjeti za sve sudionike na tržišta, što pokazuje i dnevno zagovaranje poslovanja Telekom Srbija od najviših državnih dužnosnika i omogućavanje njihovim medijima da posluju s enormnim gubicima. Time se ugrožava medijsko tržište, medijski pluralizam i osnovni postulati slobodnog izražavanja, što je u suprotnosti sa strateškim opredjeljenjem države“, naglašavaju iz UM.
Kompanija se nada „da će nadležni organi postupiti u okviru svojih dužnosti kako bi spriječili daljnje kršenje zakona“.
„Skeptični smo, imajući u vidu dosadašnju praksu, ali i aktualnu namjeru da se novim zakonima naknadno legalizira to stanje i omogući državi da bude vlasnik medija. Podsjećamo da je REM do sada protivno izričitim zakonskim odredbama dodijelio više od 20 dozvola emiterima u vlasništvu Telekom Srbija (poput Euronews, Bloomberg, Arena Sport, Superstar, Agro TV itd.“, naglašavaju.
Dodaje se i da je „nakon brojnih kritika ovakve prakse od strane javnosti, drugih sudionika na tržištu pa čak i međunarodnih aktera, srpska vlast sada odlučila da kroz izmjene dva zakona formalizira nezakonito medijsko poslovanje Telekoma i ponovo uspostavi direktno prisustvo države u medijskom sektoru“.
„Ti zakoni će, ako budu usvojeni, omogućiti da u rukama jedne kompanije bude koncentrirana medijska moć čime će medijski mrak postati još gori. Zato ovo nije samo pravna borba, ovo vidimo kao simboliku veće borbe – borbe za medijske sloboda i pravo građana na raznovrsne informacije“, zaključuje se u priopćenju United Media.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!