Više cijene struje i plina katapultirale prihod RWE-a

Ekonomija 11. stu 202114:38 0 komentara
Unsplash/Ilustracija

Njemački proizvođač struje RWE izvijestio je o snažnom rastu prihoda u prvih devet mjeseci ove godine zahvaljujući skoku cijena plina i struje u razdoblju oporavka gospodarstva od pandemijske krize.

Kada se isključi porez na struju i plin, ukuni je prihod RWE-a u prvih devet ovogodišnjih mjeseci poskočio 41 posto, na 13,25 milijardi eura.

Prihod od prodaje struje, ključnog RWE-ovog proizvoda, uvećan je 35 posto, na 11,1 milijardu eura, zbog osjetno veće proizvodnje i viših realiziranih cijena.

Prihod od prodaje plina više je nego utrostručen, na milijardu eura, što u RWE-u objašnjavaju skokom veleprodajnih cijena zbog snažne potražnje na ključnim europskim tržištima u razdoblju oporavku gospodarstva od koronkrize i vremenskim prilikama.

Prilagođena dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) porasla je šest posto, na 2,4 milijarde eura.

Odjel za nuklearnu energiju i ugljen bilježio je gotovo dvostruko veću prilagođenu EBITDA nego u prvih devet mjeseci prošle godine, od 720 milijuna eura, zahvaljujući većim veleprodajnim maržama za proizvodnju lignita.

Poslovanje s obnovljivim izvorima energije bilježilo je snažan pad dobiti zbog slabijeg vjetra u ovoj i vjetrovitog početke prošle godine i vala polarne hladnoće u Teksasu u veljači ove godine koji je izazvao prekid u opskrbi strujom i prisilio kompaniju da je kupuje po visokim cijenama.

U odjelu fotonaponskih sustava i vjetroelektrana na kopnu prilagođena EBITDA pala je s 373 milijuna na 36 milijuna eura.

RWE je u prvih devet ovogodišnjih mjeseci proizveo 17 posto više struje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, a najviše je porasla u termoelektranama u Njemačkoj koje koriste lignit, zbog povoljnih uvjeta na tržištu.

Dodatni poticaj bio je i oporavak potrošnje nakon pandemije covida 19.

RWE se izrastao u velikog europskog proizvođača struje iz obnovljivih izvora nakon reorganizacije njemačkog energetskog sektora, ali još koristi i termoelektrane na ugljen i nuklearke, koje se u Njemačkoj postupno gase u procesu zelene energetske tranzicije, podsjeća Reuters.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!