Zbog zakona o “švicarcima” u padu dionice Nove Ljubljanske banke

Ekonomija 03. velj 202216:05 0 komentara
novac, pare, lova, euro, euri,
Unsplash / Ilustracija

Zakon kojim je u srijedu slovenski parlament rizik za toksične kredite u švicarskim francima podijelio između zajmodavaca i zajmoprimaca uzbudio je i vodstvo najveće slovenske banke koja tvrdi da zbog njega već trpi štetu na burzi.

Od kada je prijedlog udruge “Frank”, koja okuplja oštećene zajmoprimce, ušao u parlamentarnu proceduru dionice Nove Ljubljanske banke (NLB) su u padu i njime je Slovenija stranim investitorima poslala negativnu poruku, ocijenio je u četvrtak Blaž Brodnjak, direktor NLB-a, najveće slovenske banke.

Od 19. siječnja do sada tržišna kapitalizacija NLB-a smanjila se za 160 milijuna eura, što znači da je država, koja je u banci još uvijek vlasnik četvrtine dionica, izgubila 40 milijuna eura, prema kotaciji na Ljubljanskoj burzi, naveo je Brodnjak u izjavi za javnost.

“Tim smo zakonom svima poručili da ne želimo tržište kapitala niti stranih investicija”, dodao  je Brodnjak.

Nakon privatizacije, do koje je došlo zbog akumuliranih gubitaka uslijed loših kredita iz ranijeg razdoblja, najveća slovenska banka je prije tri godine i konačno privatizirana, a država je većinu dionica prodala stranim institucionalnim investitorima te domaćim malim ulagačima.

Najveći strani dioničari su američka financijska tvrtka  Brandes Investment Partners te Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

Slovenski parlament u srijedu je prihvatio zakon kojim se valutni rizik kredita uzetih u švicarskim francima dijeli između banaka i korisnika kredita, a trebao bi važiti retroaktivno, no banke koje su kredite u “švicarcima” svojedobno plasirale  pokrenule su postupak kojim ga žele osporiti pred ustavnim sudom.

Stupi li zakon ipak na snagu, banke bi u kreditne ugovore u francima, plasirane od sredine 2004. do kraja 2010., trebale uključiti dodatne klauzule koje bi odredile najviši dopušteni opseg promjene tečaja švicarskog franka. To znači da se zajmoprimcima priznalo da su oštećeni i da im banke trebaju vratiti preplaćene iznose kredita.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!