Jutarnje navike koje negativno utječu na metabolizam

Lifestyle 04. kol 202210:29 0 komentara
Pixabay/ THE 5TH

Vodite računa o jutarnjem obroku kako biste imali dovoljno energije tokom cijelog dana.

Postoji pet navika tijekom doručka koje usporavaju metabolizam. Čim uzmete jedan zalogaj omiljene hrane i gutljaj omiljenog pića, tijelo počinje raditi na pretvaranju tih tvari u energiju koju može iskoristiti.

O metabolizmu se gotovo uvijek govori zajedno s mršavljenjem ili regulacijom tjelesne težine, ali svakako je dobro znati kako održati metabolizam na zdravoj razini.

Jedan od glavnih načina na koji možete potaknuti metabolizam je održavanje zdrave prehrane. Treba uzeti u obzir uobičajene navike doručka koje bi mogle usporavati isti taj metabolizam.

Ovo su neke od najgorih navika tijekom doručka za metabolizam.

Preskakanje doručka

“Iako mnogi misle da je preskakanje doručka bolje za metabolizam, to je daleko od istine”, kaže dijetetičarka Amy Goodson.

Zamislite vatru. Da bi počela gorjeti, morate je zapaliti, objašnjava ona. Zatim dodajete male količine drva svakih nekoliko sati kako biste održali plamen. Isto je i s metabolizmom.

“Želite se brzo pokrenuti ujutro s ugljikohidratima i proteinima bogatim vlaknima, zatim dodajte male obroke i međuobroke tijekom dana kako biste održali tu vatru”, kaže Amy.

Nedavno je otkriveno da izbjegavanje doručka prekida tjelesni cirkadijalni ritam, za koji je poznato da negativno utječe na vaš metabolizam i cjelokupno zdravlje.

“Ako trebate inspiraciju za lagani doručak, razmotrite jaja, tost od cjelovitih žitarica i mlijeko ili zobenu kašu s orašastim plodovima, sjemenkama i maslacem od orašastih plodova u kombinaciji s grčkim jogurtom, za početak dana”, preporučuje Goodson.

Započinjanje dana sa šećerom

“Kad ujutro pojedete previše dodanog šećera, šećer u krvi raste, a zatim pada”, kaže stručnjakinja, dr. Lisa Young. Dokazano je i da dodani šećer, osobito u obliku slatkih pića, usporava metabolizam.

U studiji objavljenoj u European Journal for Clinical Nutrition, otkriveno je da su sudionici za koje je smatrano da imaju prekomjernu tjelesnu težinu i koji su konzumirali velike količine slatkih napitaka doživjeli pad metabolizma.

“Najzdraviji doručak za metabolizam uključuje kombinaciju hranjivih tvari i stvaranje savršene kombinacije namirnica, kao na primjer, uključivanje proteina, zdravih ugljikohidrata i dobrih masnoća poput obroka s omletom i dodavanje zelenila i rajčica, ili dodavanje avokada za zdrave masnoće na krišku tosta od cjelovitih žitarica”, kaže dr. Young.

Samo ugljikohidrati

U istom smislu, u kojem dan ne treba započinjati s dodanim šećerima, Goodson upozorava da započinjanje jutra samo s ugljikohidratima bilo koje vrste može također uzrokovati skok šećera u krvi.

Dok vaše tijelo treba ugljikohidrate za energiju, ako ih jedete same, oni često mogu naglo povećati razinu šećera u krvi uzrokujući njegov kasniji pad, što vas priprema i za energetski pad.

Umjesto da jedete samo ugljikohidrate, Goodson predlaže da svoj doručak uravnotežite s proteinima.

“Proteini pomažu da se brže zasitite i ostanete siti i dulje nakon obroka jer im, u usporedbi s ugljikohidratima i mastima, treba najdulje da se razgrade”, kaže Goodson.

Dodavanje proteina može pomoći ubrzati metabolički proces.

Lagani doručak

“Toliko nas misli da bi trebali pojesti nešto lagano za doručak i sačuvati svoje kalorije za ostatak dana. To nije nikako dobro za metabolizam”, kaže Goodson.

Umjesto toga, cilj je ubrzati ga ujutro tako što ćete “zapaliti vatru”, zatim kontinuirano dodavati male količine drva – odnosno hrane – kako bi “gorio” tijekom dana, objašnjava.

Umjesto da pojedete najmanji obrok na početku dana i kasnije jedete veće obroke, pokušajte pojesti obilan, zadovoljavajući doručak koji će vas pripremiti i dati vam energiju za ostatak dana.

“I često, kada započnete dan s doručkom bogatim vlaknima i proteinima, obično jedete manje navečer i možete izbjeći neke od onih večernjih želja”, kaže Goodson.

Zaboravljanje hidratacije

Još jedna nezdrava navika koju mnogi imaju je zaboravljanje hidratacije, posebice ujutro.

“Vaše tijelo treba vodu da bi funkcioniralo pa kada ste dehidrirani, vaš metabolizam postaje usporen”, kaže dijetetičarka Kaleigh McMordie. Svakako uključite piće, bilo da se radi o vodi, kavi, čaju ili soku, uz doručak.

Još bolje, prvo ujutro popijte čašu vode kako biste spriječili dehidraciju, prenosi 24sata.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!