Donosimo jutarnju analizu našeg Elvira Mešanovića.
Polako se doznaju detalji o istrazi u Ini s obzirom na to da je istraga proširena nakon uhićenja Stjepana leke, bivšeg pomoćnika i zamjenika Damira Škugora i Vlade Mandića, direktora EVN-a. Jasno je da to ima veze s prvim krakom afere jer su svi skupa djelovali u inkriminiranom razdoblju.
Leko i Mandić dobili su mjesec dana zatvora, kao i Škugor, zbog mogućeg utjecaja na svjedoke, a treba ispitati šestoro svjedoka. Škugor je jučer trebao izaći iz zatvora, ali zbog proširenja istrage ostaje u njemu.
Istražitelji su pregledali dokumentaciju i servere Ine, pratili su ih u kafićima i snimali razgovore, snimali su ih i u automobilima dok su razgovarali i mijenjali dokumentaciju. Pratili su ih i na drugim lokacijama, a snimali su i njihove telefonske razgovore.
U godinu dana Leko je Škugoru uputio više od 500 poziva, a Mandiću sedamdesetak. Iz snimki se vidi da nakon što nazove jednoga, odmah zove drugog ili mu šalje poruke. Prema USKOK-ovim tvrdnjama, mijenjali su datume na dokumentima, odnosno sastavljali lažne dokumente s prilagođenim datumima, kad je cijena plina bila puno niža.
Tvrtka EVN djelovala je jednako kao i Plinara istočne Slavonije, kako bi mogla preprodavati plin OMS-u.
Na istražni će se zatvor žaliti, odvjetnici smatraju da neki, poput Leke, nisu ni trebali završiti u istražnom zatvoru, s obzirom na to da, kako smatraju, na svjedoke više ne može utjecati. Tako smatra obrana, dodavši da ih se želi prisiliti da pristanu na nagodbu, na što klijenti nisu spremni.
S druge strane, oporba ne odustaje od priče oko Ine. Najavili su i formiranje istražnog povjerenstva, a održat će se i nova sjednica Antikorupcijskog vijeća, na koju su ponovno uputili pozive premijeru Andreju Plenkoviću, njegovoj suradnici Teni Mišetić te bivšem ministru Tomislavu Ćoriću.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!