Snimka prikazuje običnu biljnu uš, a ne genetski modificiranog komarca sa serijskim brojem

N1(DIS)INFO 17. stu 202312:00 0 komentara
Creative Touch Imaging Ltd/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Snimka na kojoj je nekoliko entomologa koje je AFP intervjuirao identificiralo biljnu uš podijeljena je u objavama na srpskom uz netočnu tvrdnju da prikazuje modificiranog komarca uhvaćenog u jednom selu u Srbiji. Entomolozi su rekli da su specifične oznake na insektu prirodna šara dobro poznata među ovim vrstama i da se genetski modificirani komarci ne koriste u Srbiji. Snimka je, uz slične netočne teorije zavjere, ranije kružila na engleskom jeziku, piše Admo.

“Američki insekt!!!! Opasnost u Pambukovici!!!,” piše na početku objave na Instagramu od 25. rujna 2023. koja je dobila više od 5.700 lajkova i bila podijeljena više od tisuću puta na Facebooku. U objavi se nalazi kratka snimka na kojoj se vidi insekt kojeg netko drži prstima. Osoba prstom pomiče krila insekta i otkriva oznake na njegovim leđima, koje su u opisu snimke protumačene kao “ispisan broj”.

Prema navodima u objavi na Instagramu, insekt je uhvaćen i snimka je napravljena u selu Pambukovica u Srbiji. Međutim, ta snimka kruži društvenim mrežama u objavama na engleskom jeziku poput ove i ove barem od ožujka 2023. i u njima nitko ne spominje Srbiju, piše ADMO.

Štoviše, insekt na snimci nije komarac već biljna uš, rekla je za AFP Činjenice Mihaela Kavran, entomologinja i docentica na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Ona je tvrdnju nazvala “dosta maštovitom.” Nekoliko drugih entomologa potvrdilo je za AFP u listopadu 2023. da je taj insekt biljna uš i da su oznake na njegovim leđima prirodni obrasci.

Neki korisnici na društvenim mrežama povezuju insekta s američkim filantropom Billom Gatesom i njegovom navodnom “GMO farmom komaraca.” AFP je objasnio u srpnju 2023. da tvornica komaraca u Kolumbiji ne proizvodi genetski modificirane insekte, niti je u Gatesovom vlasništvu. AFP je također objasnio da osnivač Microsofta nije financirao oslobađanje komaraca u SAD-u i da programi kontrole bolesti nisu bili povezani s porastom slučajeva rijetkih bolesti koje prenose komarci u SAD-u.

AFP Činjenice je tu objavu s društvenih mreža poslao Mihaeli Kavran, docentici na Odjelu za fitomedicinu i zaštitu životne sredine novosadskog Poljoprivrednog fakulteta. “Evidentno je da na snimci nije komarac pa se teorija zavjere o genetski modificiranim komarcima odbacuje. Važno je napomenuti da u Srbiji nitko ne radi na genetski modificiranim komarcima,” odgovorila je u elektroničkoj poruci 9. studenog 2023.

“Insekt na slici je biljna uš. A taj broj koji vidite na slici je prirodna šara vrste. Markiranje ili označavanje insekata se također radi ukoliko želite pratiti što se dešava u prirodi s određenom vrstom, ali to svakako nije slučaj kod ove jedinke,” dodala je.

Biljne uši su insekti koji pripadaju obitelji insekata Aphididae, hrane se na različitim biljnim vrstama i oštećuju ih svojom prehranom. Biljne uši mogu prenijeti biljne viruse na biljke (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje).

Phil Lounibos, profesor emeritus u Laboratoriju za medicinsku entomologiju na Sveučilištu Florida, kao i Julian Dupuis, profesor entomologije na Sveučilištu u Kentuckyju, rekli su AFP-u u odvojenim elektroničkim porukama u listopadu 2023. da snimka ne prikazuje komarca i da je insekt najvjerojatnije biljna uš.

“Sigurno je ovo prava uš (iz reda Hemiptera),” rekao je Julian Dupuis za AFP u elektroničkoj poruci 2. listopada 2023., upućujući na znanstveni red insekata. Insekti koji spadaju u ovu kategoriju imaju nekoliko ključnih karakteristika (arhivirano je ovdje) uključujući prednja krila koja se križaju i formiraju “X” na leđima.

Iako postoji više tisuća vrsta biljnih uši, uobičajeno je da neke imaju šare (arhivirano je ovdje) koje sliče onoj koja se vidi na snimci.

Nejasno je na što se odnosi spominjanje Pambukovice u objavi na srpskom na Instagramu. Pretraga na internetu u potrazi za vijestima u kojima se spominje to selo, ograničena na rujan 2023. godine kada je objava podijeljena, nije dovela do rezultata.

Srbija je zabilježila ogroman broj komaraca 2023. godine (poveznica je arhivirana ovdje) što je izazvalo zabrinutost i širenje netočnih informacija. AFP Činjenice je u srpnju 2023. objasnio da fotografija koja je kružila društvenim mrežama ne prikazuje “novi smrtonosni ubod komarca”, piše ADMO.

Projekt ADMO je sufinanciran sredstvima Europske unije, iz programa Digitalna Europa.

N1

Izraženi stavovi i mišljenja odnose se na Adria News i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Izvršne agencije za zdravlje i digitalno gospodarstvo (HADEA). Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu. Ovaj je projekt financiran iz Programa Europske unije za digitalnu Europu, u okviru Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava 101083909.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ...

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!