Srbija uči od Italije kako oduzimati imovinu mafijašima

Regija 06. stu 201617:59 > 17:59
N1

Da bi uspješno zatvorila poglavlje 24, Srbija će najprije morati borbu protiv organiziranog kriminala uskladiti sa svojim partnerima iz Europske unije. Italija je zemlja od koje će Srbija učiti kako da mafiji zada jake udarce.

Jedan od najbitnijih poteza u toj borbi je oduzimanje imovine mafijašima. Talijani taj zakon primjenjuju 20 godina i do sada je zaplijenjeno oko 23 tisuće nekretnina i gotovo 3 tisuće poduzeća.

Jedna obična zgrada u centru Rima do prije nekoliko godina je bila je javna kuća. Tu su se mafijaši i političari sretali kao mušterije i makroi. U njoj je sada sjedište nevladine organizacije.

“Ovo je pripadalo jednom od bosova napuljske mafije, Kamore. Javna kuća koja je na samo nekoliko metara od policijske stanice. Kada je bos uhićen, imovina mu je zaplijenjena. Nacionalna nevladina organizacija Libera bavi se raspodjelom zaplijenjene imovine od mafijaša. Oduzimanje od kriminalaca je dobra lekcija da im se pokaže da na kraju ostaju bez svega”, kaž Tatjana Ganone, iz NVO “Libera”.

“Novac mafijaša se i dalje slijeva u restorane i hotele”

N1

Usprkos toj lekciji, mafijaši i dalje novac od droge pretvaraju u vile, restorane, hotele. Kada je u pitanju Rimm najčešće investiraju u blizini turističkih atrakcija, ali i državnih institucija.

Prošle godine talijanska je vlada oduzela nekoliko restorana od mafije. Restorani su u srcu Rima i u blizini samog parlamenta. Jedan od oduzetih restorana je i Il Barocho, koji držala Kalabrijska mafija.

Ta mafija je poznata kao Ndrangeta i trenutno predstavlja najjaču kriminalnu organizaciju u Europi. Bosu, kojem su oduzeti lokali, i dalje se sudi, a država upravlja njegovim poslovima. Međutim, konobari koje smo sreli, inače porijeklom iz Makedonije, ne žele ni čuti da njihov gazda ima veze s kriminalom.

Članovi državne organizacije “Antimafija” kažu da se prljav novac sve češće ubacuje u legalne tokove, i da ga je sve teže otkriti.

“Nekada su kupovali kuće i prodavaonice, sada mafije pokušavaju ući u zdrava poduzeća, koja nemaju veze s kriminalom i pokušavaju se prikriti u tom ‘zdravom’ sistemu, kao što je turizam ili građevinska poduzeća, i izuzetno nastoje zadržati privid legalnosti”, kaže Ricardo Gvido iz “Anti mafija” organizacije.

Zato jednu od najbitnijih uloga u borbi protiv mafije ima financijska policija. Kažu, uspjeh je uhititi bosa, ali je najbolje uhvatiti i njegovog knjigovođu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.