"Želim da se Hrvatska prema BiH odnosi kao drugi prema njoj"

Regija 10. sij 201817:49 > 19:03
N1

U ekskluzivnom intervjuu za N1, bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović komentirao je sastanak Kolinde Grabar Kitarović i Reccepa Tayipa Erdogana, događanja u vetzi s Danom Republike Srpske, izvještaj Doma lordova o stanju na zapadnom Balkanu, ali i druge aktualnim temama.

U novom izvještaju Doma lordova Bosni i Hercegovini je posvećena posebna pažnja, a kako se navodi, postoji nekoliko prijetnji koje mogu narušiti mir i stabilnost.

“Naravno da BiH pobuđuje interes, vidjeli smo u Banja Luci izjave vjerskih lidera i bivšeg predsjednika, to je dovoljno da se ljudi uznemire. Ne možete srušiti Daytonski sporazum a da ne dovedete u pitanje i mir. Sebični političari, po istoj matrici, pokušavaju povećati šanse na izborima tako da jedno stanje, koje ću usporediti s vodom u kojoj je talog pao na dno, ponovno zamute tu vodu i podignu taj talog. Nadam se da će u listopadu 2018. godine narod dobro razmisliti kome će dati glas. Nadam se da neće mazohistički ponovo izabrati sebične političare koji zakuhavaju radi sebe i svoje vlasti.”

Kada je riječ o proslavi Dana Republike Srpske, kojeg je Ustavni sud proglasio neustavnim, Izetbegović je istaknuo da je ovaj put namjerno “šutio, da bi drugi progovorili”.

“Ja sam namjerno ovaj put šutio da bi drugi progovorili. Ja sam svoj posao završio, po mojoj žalbi 9. siječanj ne može biti dan koji se slavi kao Dan RS. Ovo što rade je protiv Ustava i zakona i kad-tad će prestati. Samo treba biti uporan kako su oni uporni jer na našoj strani su zakon i pravda. Ne možete vi s pravoslavnim popovima slaviti dan koji “pripada svima”, kao slavu pravoslavnu, tjerati Bošnjake i Hrvate slaveći dan iz ’91. godine kada je odlučeno da Srbi razgraniče s Bošnjacima i Hrvatima, a znamo kako je to bilo… Htio sam vidjeti kako se aktiviraju. Htio sam da to proradi, da to ne bude odnos Izetbegović – Dodik ili SDA – RS. Imali smo reakcije OHR-a, Američke ambasade i nadam se da će sudovi i tužiteljstvo početi raditi svoj posao.”

O govoru koji je Tomislav Nikolić održao na spomenutoj ceremoniji, Izetbegović kaže:

“Ovo što je Nikolić rekao je jako loše i jako ružno, ili patrijarh koji, bojim se, ne služi Bogu nego jednom narodu i naciji. Oni bi trebali biti Kristovi sljedbenici, a ne uski nacionalisti kako se to njemu prečesto događa.”

Mnoge odluke Ustavnog suda BiH nisu provedene, ovo nije jedina?

“Ovdje se radilo o aktivnom suprostavljanju odluci. Ne možete kazniti Parlament jer ne može kreirati nešto po npr. žalbi Sejdić – Finci. Koga kazniti? Dakle tjerate ljude da smisle nešto čemu se protive njihove kolege. Ako se direktno suprostavite odluci Ustavnog suda prkoseći, onda je to druga stvar. Naše Tužiteljstvo se pomalo počelo baviti politkom i izbjegava raditi svoj dio posla. Ono što je radio tužitelj Marković, da optuži neke trećerazredne u tom nizu, a one koji su začetnici ne. Tužiteljstvo tako ohrabruje jedno drsko ponašanje.”

Izetbegović je komentirao i sastanak Kolinde Grabar Kitarović i Reccepa Tayipa Erdogana.

“Ne znam ja precizno što je ona tražila, ja nisam vidio iz njihovih izjava što je ona tražila. Poslao sam poruke Erdoganu što je za nas prihvatljivo, naravno da nije prihvatljivo miješšanje u unutarnje poslove BiH. Čuo sam jedan komentar da će “Izetbegović prihvatiti sve što Erdogan bude tražio”. Ja mislim da je obratno, on je prihvatio sve što sam ja tražio od njega. I on na taj način ispunjava obećanje da će pomoći ovoj zemlji. On se obavezao da će pomagati ovoj zemlji i do sada je sve učinio što smo tražili. Pomoć Turske na europskom putu, izgradnja infrastruktura, ogromne kvote mesa, brašna… Mislim da je samo TIKA investirala oko milijardu maraka u BiH. Gospodin Erdogan je jedan korektan i pametan lider koji se neće miješati u unutrašnje stvari BiH. Ne možete vi tek tako napustiti građanski princip i ičiniti što vam traže HDZ, HNS ili Čović i krenuti u segregaciju izbornog sistema. To su balansi osjetljivi, nešto je bilo šanse da se tu uradi po modelu koji je predlagao Füle”, kazao je Izetbegović.

Koja je bila poanta sastanka?

“Sad je sve to spekulacija. Zašto Grabar Kitarović pokušala učiniti nešto što smo utvrdili da nije ni pokušala. Ja sam s njima jučer razgovarao telefonom, odjednom su me nazvali na mobilni telefon. Erdogan me nazvao i rekao da se nalazi s gospođom Kitarović i pitao jesmo li za jednu trilateralu na ministarskom nivou, pa zatim na predsjedničkom. Zašto ne? Uvijek vrijedi razgovarati. Kazao mi je da želi pomoći nama da imamo bolje odnose ako je došlo do diskomunikacije. Erdogan djeluje na takav način, osmisli nešto što će privući i jedne i druge”, rekao je Izetbegović.

Izetbegović je komentirao kako poboljšati odnose s Hrvatskom i što su bile teme razgovora u proteklom periodu.

“Prije svega, to je bilo vrijeme kada se pričalo o izgradnji Pelješkog mosta i izjavama koje su izazvale reakcije. Mi smo pokušavali poboljšati odnose s Hrvatskom pa smo ponekad i prešutjeli to što nam ne odgovara u javnosti. Onda sam odlučio izaći u javnost jer se bitna otvorena pitanja s Hrvatskom ne rješavaju. Lijepo je imati dobre odnose i uspješne sastanke, ali nikako da riješimo Buško jezero, troše naš energetski resurs, ne plaćaju ljude, ogromna imovina je u Hrvatskoj koja se ne vraća, krenuli su graditi most za koji nas nisu pitali, a rekli su da jesu… Bile su teške izjave gospođe Grabar Kitarović koje obeshrabruju one koji žele povući BiH na europskom putu, jer “što će vam jedna zemlja sa 10.000 terorista”.

Ona je tražila sastanak i razgovarali smo. Ono što želimo od Hrvatske je da se odnosi prema nama kako ona želi da se drugi prema njoj odnose, da nas poštuje, da poštuje naša prava i stavove, da konačno rješavamo pitanja i ne ponavljamo iz sastanka u sastanak što treba riješiti.

Imali su reakciju koja je bila prejaka u prvi mah u odnosu na presudu za UZP, ali su i to reterirali i naravno da će reterirati. Hrvatska se trudi biti jedna civilizirana zemlja i mislim da će stvari ići u tom smjeru i mislim da će prema nama imati sve korektniji odnos.”

U bh. javnosti su se pojavile spekulacije da treba otkazati gostoprimstvo Kolindi Grabar Kitarović povodom najavljenog posjeta.

“To bi bilo previše. Što se postiže time da se ne komunicira? Treba razgovarati i u lice reći što imate.”

Može li se razgovarati s Draganom Čovićem?

“Može, dosta toga se i radi i ta sprega funkcionira kako-tako, međutim mislim da je gospodin Čović mogao dobiti više. Treba se na drugačiji način odnositi prema Bošnjacima. Vidite, ja sam se potrudio u ovom mandatu da se Hrvati bolje osjećaju i budu opušteni. Istu stvar treba napraviti gospodin Čović. Pritiskom ne možete postići ništa u odnosu na Bošnjake, možete postići samo suprotan efekt. Mi smo iz prve ruke prije desetak godina, čim se ukazala potreba, prihvatili sporazum s Vatikanom, a onda Čović stavi u ladicu ugovor s Islamskom zajednicom i misli da je postigao nešto u odnosu na mene, Islamsku zajednicu ili Bošnjake.”