Cerar podnio ostavku na mjesto slovenskog premijera

Regija 14. ožu 201822:19 > 15. ožu 2018 00:07
N1

Slovenski premijer Miro Cerar najavio je večeras ostavku na mjesto predsjednika Vlade, javlja Radiotelevizija Slovenija.

N1 će pratiti od jutra UŽIVO sve događaje o kojima će iz Ljubljane izvještavati naš reporter Ivan Hrstić.

Cerar: Danas se prelila kap preko ruba


Kako piše Delo, povod je odluka Vrhovnoga suda da je referendum o drugom željezničkom koridoru kroz Sloveniju nevažeći, a Cerarova vlada se snažno zauzimala za taj projekt. Cerar je najavio da će obavljati tekuće poslove u Vladi do izbora u svibnju, javlja RTV Slovenija.

“Danas se prelila kap preko ruba, projekt druge pruge je doživio novi udarac i u takvim događajima ne želim sudjelovati”, rekao je Cerar na izvanrednoj sjednici Vlade dodavši:  “Ostavku bi nakon ovoga podnio svaki vjerodostojan političar”, javlja 24ur.com


Što dalje – kakva je procedura?

Premijer o odstupanju mora obavijestiti ministre te pisanim putem i predsjednika parlamenta (Državnog zbora) i u sedam dana najkasnije treba razmotriti ostavku, no o njoj parlament ne glasuje, već samo utvrđuje da je došlo do prestanka obnašanja funkcije. Predsjednik Republike potom ima rok od 30 dana da predloži Državnom zboru novog kandidata za predsjednika Vlade, no u ovom slučaj s obzirom na parlamentarne izbore za nekoliko mjeseci to baš i ne treba očekivati.Otvara se put za raspuštanje parlamenta i izbore te je pitanje hoće li oni biti izvaredni ili redovni.

Brglez: Slažem se s premijerom, neka građani kažu svoje

Slažem se s premijerom da je najdogovrnije odluku sada prepustiti građanima da kažu kakvu sudbinu Slovenije žele, napisao je, između ostalog predsjednik Državnog zbora Milan Brglez na svojem Facebooku. 

Židan: Za ostavku smo saznali na sjednici

Predsjednik SD-a Dejan Židan izjavio je da na sjednici vlade, pred kraj koje je Cerar ministre obavijestio o ostavci, uopće nije bilo govora o poništenju referenduma i tvrdi da je u koaliciji već duže vrijeme postojalo nezadovoljstvo, ali da nije bilo ni dobre volje da se dođe do rješenja. Sjednicu je bez ikakvog komentara napustio i Karl Erjavec, šef slovenske diplomacije.

Zašto je Vrhovni sud Republike Slovenije srušio referendum?

Slovenski vrhovni sud u srijedu je poništio referendum na kojemu su slovenski birači u rujnu prošle godine tijesnom većinom potvrdili zakon o gradnji nove pruge od Kopra do Divače. Sud je naveo da je odluka Cerarove vlade da referendumsku kampanju u kojoj je iznosila samo pozitivne posljedice zakona o gradnji te pruge financira sa 130.000 eura proračunskih sredstava bila nedopustiva jer je tako u nepovoljni položaj dovela protivnike zakona da u kampanji iznesu svoje argumente. Rezultat referenduma stoga je poništen i morat će ga se ponoviti.

Inicijatori referenduma koji su prošle jeseni pozivali birače da glasuju protiv modela gradnje za koji se odlučila vlada, te protiv predložene trase, izjavili su da su zadovoljni odlukom vrhovnog suda.

Na referendumu koji je održan krajem rujna prošle godine za gradnju 27 kilometara nove pruge između Kopra i Divače izjasnilo se 53 posto birača, a 47 posto ih je bilo protiv, no na birališta je izašla samo četvrtina upisanih u biračke spiskove.

Cerar je tada kazao da je zadovoljan što nije uspjela referendumska inicijativa za poništenje zakona o gradnji pruge, koju je navodno podržala i oporba, jer je riječ o najvećem infrastrukturnom projektu u Sloveniji zadnjih nekoliko godina te da će njegova realizacija održati luku Koper kao strateški najvažniju luku u sjevernom Jadranu i omogućiti njezin daljnji razvoj.

Vrijednost projekta procjenjuje se na gotovo milijardu eura, a Slovenija je već dobila inicijalna sredstva za pripremne radove iz fondova Europske unije te je spremnost da sudjeluje u projektu s oko 200 milijuna eura u zamjenu za lučke i željezničke koncesije navodno izrazila i mađarska vlada.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.