Tisuće vjernika i građana BiH pratilo je danas otvaranje Aladža džamije u Foči. Njezina vrata nakon presjecanja vrpce, simoblično je otvorila Aziza Salčin, majka mladića ubijenog u ovom gradu na isti dan kada je srušena i džamija. Emocije je bilo teško sakriti jer Aladža je, kažu nam Fočaci, mnogo više od džamije, simbol grada, ali i otpora.
Prema tarihu isklesanom u kamenoj ploči, koja je bila uzidana iznad ulaznih vrata, Aladža džamija je sagrađena hidžretske 957. (1550./1551.) u vrijeme kada je Foča bila sjedište Hercegovačkog sandžaka. Njezin osnivač bio je Nezir Hasan, arhitekta Ramadan-aga, štićenik čuvenog mimara Sinana.
Aladža, Šarena džamija ili džamija Hasana Nezira prva je džamija u BiH izgrađena u klasičnom osmanskom stilu.
Džamija je bila je jedno od najvrjednijih djela orijentalne kulture na Balkanu, jedinstvena i zbog najljepšeg i najpravilnijeg zidanja u kamenu, čuvena po kamenom mobilijaru koji krasi unutrašnjost džamije.
Aladža je do temelja srušena 1992. godine. Njezini ostaci pronađeni su na dvije lokacije zajedno sa ostacima ubijenih Bošnjaka. Kameni i drveni fragmenti ugrađeni su u novi objekt džamije.
No o ratu se danas nije govorilo. Brojni uzvanici i obraćanja, no poruke su bile jednoglasne. Nikada se neće moći vratiti oronula vrata prekrivena platinom. Ipak nova Aladža jeste put pomirenja, zajedničkog života i nove budućnosti.
Na području Foče tijekom rata srušeno je dvanaest džamija, pored Aladže obnovljena su i Atik Ali-pašina i Careva džamija.
Podsjetimo da je sud Bosne i Hercegovine krajem prošle godine potvrdio optužnicu protiv Gorana Mojovića koji se tereti da je 2. kolovoza 1992. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), zajedno sa još jednim vojnikom koji je kasnije poginuo izazivanjem eksplozije u potpunosti uništio kulturno-historijski i religijski spomenik Aladža džamija u Foči.
Na prvom ročištu, koje je bilo zakazano za 27. veljače, nije se pojavio. Živi i radi u Beogradu.
Prvi fragmenti Aladže pronađeni su 2004. godine. Njezina obnova počela je 2014. godine, najvećim dijelom financirana iz sredstava Generalne direkcije vakufa Republike Turske.
Na svečanosti su među ostalima bili turski ministar kulture Mehmet Nuri Ersoy i američki veleposlanik Eric Gordon Nelson.
“Danas smo počašćeni što jednu povijesnu vrijednost vraćamo tamo gdje pripada”, rekao je Ersoy.
Nelson je istaknuo kako SAD time pokazuju koliko poštuju druge kulture i njihovu tradiciju. “Spomenici kulture osiguravaju kontinuitet s prošlošću i čuvaju kulturno nasljeđe za buduće generacije“, istaknuo je.
Aladža džamija nalazi se na popisu zaštićenih spomenika BiH i smatra se jednim od najvrijednijih spomenika islamske kulture u ovome dijelu Europe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.