Srbija je jedna od rijetkih zemalja koja nije uvela sankcije Rusiji i “neće mijenjati politički i ekonomski odnos” jer Srbija i Rusija imaju dugu povijest prijateljskih odnosa koji je "dobar temelj za jačanje ekonomskih veza”, kazao je u utorak u Moskvi srbijanski premijer Aleksandar Vučić, koji se nalazi u trodnevnom posjetu Rusiji.
“Naša vlada želi podržati tu suradnju. Oko 1.000 tvrtki u ruskom ili djelomice ruskom vlasništvu već posluje u Srbiji u različitim granama i to je potvrda trajnosti naših ekonomskih veza”, rekao je Vučić prilikom otvaranja Poslovnog foruma nekoliko stotina ruskih i srbijanskih poduzeća u Moskvi, a prenose srbijanski elektronički mediji.
Podsjetivši da je Rusija jedan od tri najvažnija srbijanska vanjskotrgovinska partnera, Vučić je istaknuo da njegova vlada nastoji privući još više ruskih investitora.
Kao važne zadaće u srbijansko-ruskoj gospodarskoj suradnji on je naveo stvaranje zajedničkih poduzeća koja bi nastupala na trećim tržištima, rast izvoza poljoprivrednih proizvoda u Rusiju te uključivanje automobila na popis slobodne trgovine.
Vučić se tijekom dana sastao i s ruskim premijerom Dmitrijem Medvedevom, a nakon sastanka još je jednom istaknuo kako je Srbija dokazala svoj prijateljski odnos prema Rusiji kao jedna od europskih država koja joj, unatoč brojnim zahtjevima, nije uvela sankcije te da želi s njome dalje razvijati prijateljski odnos “na racionalnim osnovama”. Prije sastanka Vučić je novinarima rekao kako će domaćinu priopćiti plan Srbije za vraćanje dugova Ruskoj Federaciji.
“Dugovi danas iznose 303 milijuna eura prema Gazpromu. Oni su zaostali iz prethodnog razdoblja, nije ih napravila moja vlada. Moja vlada u dinar isplaćuje sve svoje obaveze i ne kasni ni dana”, rekao je Vučić.
Medvedev očekuje da će se NIS razviti u regionalnog lidera
Ruski premijer Medvedev istaknuo je kako Srbija ima svoj udio na ruskom tržištu te da je uvoz iz Srbije za pola godine porastao za 40 posto. Po njegovim riječima, najbolji primjer suradnje na velikim infrastrukturnim projektima je energetika, pri čemu očekuje da će se NIS, kao rusko-srbijanska tvrtka, razviti u regionalnog lidera.
Potvrdivši da su dvije strane razgovarale o srbijanskim dugovanjima za plin, Medvedev je kazao da se nastavlja raditi na osiguranju isporuke plina Srbiji i pronalaženju novih puteva isporuke nakon prekida projekta Južni tok.
Ruski premijer izrazio je očekivanje da će sporazumi koji su tijekom dana potpisani između dvije zemlje biti i realizirani.
Srbijanski premijer Vučić od ponedjeljka se nalazi u trodnevnom posjetu Moskvi, na čelu političko-gospodarskog izaslanstva koje broji više od 100 ljudi, a osim razgovora s ruskim kolegom Medevedovom, sastat će se i s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Riječ je o najvećem poslovnom izaslanstvu Srbije koje je ikada boravilo u Rusiji, a predviđeni su i sastanci s predstavnicima ruskih tvrtki poput Lukoila, Gazproma i Ruskih državnih željeznica.