Zajednička sjednica: Vučić šalje poruku da minimizira Dodika

Regija 04. stu 201510:22 > 10:39
N1

Gosti regionalne teme Novog dana istaknuli su da ova sjednica osim simbolike je i jedan način da se javnosti u Srbiji skrene pažnja s gorućeg problema, a to je glasanje za prijem Kosova u UNESCO, ali i da ovu gestau pozdrave čelnici Europske unije.

U regionalnoj temi emisije Novi dan govorili smo o zajedničkoj sjednici Vlada Srbije i BiH u Sarajevu, a gosti su bili Ivan Šijaković, sociolog, Tvrtko Jakovina, povjesničar i Cvijetin Milivojević, politički analitičar. 

Šijaković je kazao da je odnos simbolike i stvarne suradnje i želje za njom zapravo 50:50. “Vučić je dugo vremena slao optimistične poruke o mogućem susretu, ali stupanj odnosa nije veći od 50 posto. Značaj jest veliki budući da imamo dosta problema u regiji, a susret ovih vlada imat će i dosta širu poruku”.

Njegov stav je i to da se ovi susreti moraju odvijati jednom godišnje.

Politički analitičar Cvijetin Milivojević kaže da nema razloga da nastanu problemi u regiji ako se govori o odonosima dviju zemalja. “Ali ne smijemo zaboraviti da postoji namjera vlasti u Srbiji da se skrene pažnja javnosti s gorućeg problema kojeg Srbija ima, a to je skorašnje glasanje za prijem Kosova u UNESCO”.

Kako se u odnosima Srbije i Bosne i Hercegovine okrenuti pitanjima koja se tiču budućnosti, a ne stalno se suočavati s drugačijim pogledima na prošlost?

Milivojević je kazao da kada god se bliže neke godišnjice, pogotovo “okrugle” podgrijavaju se strasti. “Bliži nam se Dayton, Pariz, bit će ih još. U ovom trenutku to ne može pogoršati odnose dviju  zemalja”, kazao je.

Pozitivnost geste istaknuo je i Tvrtko Jakovina, ali je podvukao da ga treba staviti u kontekst “toplo-hladno”. “Gesta je pozitivna i bit će pozdravljena u EU. Ali prije dva dana je bio susret u Rusiji koji je poslao malo drugačiji signal. Nisam siguran da ne grebemo samo po površini”, kazao je istaknuvši da su ovu sjednicu ipak inicirali čelnici EU iz Bruxellesa, a ne Vlade obiu zemalja. 

A kako će ovaj susret uticati na rejting političara, odnosno Denisa Zvizdića u BiH i Vučića u Srbiji?

“Vučić želi poslati poruku Europskoj uniji da minimizira Dodika. Dio javnosti u Srbiji će to pozdraviti, a najveći dio glasova je dobio od nacionalno profiliranih glasača, a dosta manje od proeuropskih. Teško će mu biti pred predstojeće izbore zadržati nacionalne slojeve birača”, kazao je politički analitičar iz Srbije dodavši da uskoro treba očekivati zajedničku sjednicu Vlada Srbije i Republike Srpske.

Nivo odnosa RS-a i Srbije je prešao u osobni plan. Dodik je često u Beogradu jer medijima želi pokazati da je u dobrim odnosima s Vučićem, kazao je Ivan Šijaković, te je podržao sugovornika Milivojevića glede sjednice Vlade Srbije i RS-a.

Za današnji susret Vlada Srbije i BiH, gosti su istaknuli da je evidentan nivo nezainteresiranosti u Sarajevu. “Nema pohvale, ali ni kritike. Javnost smatra da Srbija i RS imaju posebne odnose, a ovaj sastanak je bio nužan da se dogodi. U toj prizmi će se razvijati i dalji odnosi”, riječi su Ivana Šijakovića.

Tko su destabilizatori odnosa između zemalja regije, Tvrtko Jakovina je kazao: “Kriza, dvadesetogodišnje nerješavanje problema, interesi, osjećaji, prošlost, netrpeljivost”, jasan je bio povjesničar iz zagrebačkog studija N1.

“Mnogi ljudi ne žele da se odnosi između zemalja regije poprave, a ako bi se to dogodilo, morali bi napraviti ustupke vlastitoj naciji. Ti ustupci vode u propast. Nažalost, takva je situacija u regionu gdje je vrlo lako homogenizirati biračko tijelo”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.