Ronioci su u petak uz pomoć stručnjaka s dna Bledskog jezera izvukli ranosrednjovjekovni čamac. Oko 1200 godina staro plovilo svjedoči o plovidbi jezerom i posjetu otoku već u prvoj fazi slavenskog naseljavanja Bledskog kraja. Čamac sada čeka restauraciju nakon čega bi svoje mjesto trebao naći u novom arheološkom muzeju na Bledu.
Kako je objasnio Andrej Gaspari s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, 2015. ronioci Društva za podvodne aktivnosti Bled otkrili su čamac na dubini od 11 metara i otprilike 15 metara od sjeverne obale jezera i o tome obavijestio arheologe. Dokumentirali su nalaz, uzeli uzorke i izvršili analize koje su pokazale da je čamac, dug oko pet metara, izrađen od jednog komada ariša koji je izrezan negdje krajem 8. ili u prvoj polovici 9. stoljeća.
“To znači da se radi o barci ranoslavenskog naseljavanja Bleda što nadopunjuje priču koju dobro poznajemo”, rekao je Gaspari, dodavši da tadašnju upotrebu Bledskog otoka potvrđuje još jedan čamac, otkriven prošle godine, ali od lipe koji prekriven sedimentima leži uz obalu otoka na dubini od 17 metara i desetak je godina stariji od jučer podignute barke, piše N1 Slovenija.
“Pronalasci dviju barki govore da se već u tom razdoblju na otoku nešto događalo”, rekao je Gaspari, pojasnivši da su počeci ukopa na Bledu nešto mlađi. Nalaz može upućivati na to da je otok već bio pretkršćansko kultno mjesto, no ne isključuje se mogućnost naseljavanja.
Čamci su prvi dokaz plovidbe Slavena Bledskim jezerom.
Uz pretpovijesne i antičke nalaze s otoka, otkriven je trenutno i najstariji neposredni dokaz o plovidbi Bledskim jezerom te omogućuje zaključke o korištenju jezerskih bogatstava i posjećivanju otoka u razdoblju prve faze slavenskog naseljavanja Bledskog jezera. Očekuju se da će daljnja istraživanja dati i odgovor o značenju i kontekstu razbacanih ljudskih kostiju, koje su dokumentirane na dnu jezera u neposrednoj blizini.
Posebnost čamca je i to što je izrađen od drva ariša. Doista, s otprilike 3.000 ovog tipa čamca otkrivenih u cijeloj Europi, primjerci ariša mogu se nabrojati na prste jedne ruke.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.