Slovenski ministar kulture Vasko Simoniti, kojega oporba optužuje za arogantne nastupe protiv kulturnih djelatnika i loše vođenje kulturne politike, ostaje na svojoj poziciji, premda je oporba zahtijevala njegov odlazak interpelacijom u parlamentu.
Za interpelaciju protiv Simonitija, 70-godišnjeg povjesničara i člana Slovenske demokratske stranke (SDS) koju vodi premijer Janeza Janša, na kraju dvodnevnog parlamentarnog maratona u četvrtak je glasalo 40 zastupnika, šest manje od potrebnog broja da bi uspjela, a protiv ih je bilo 43.
Oporbene stranke ljevice i centra, koje su uložile treću neuspjelu interpelaciju protiv Janšinih ministara u samo tjedan dana, spočitavale su Simonitiju, koji je bio ministar kulture i u prvoj Janšinoj vladi od 2004. do 2008., neprimjeren odnos prema kulturi.
U tekstu interpelacije kao primjere su istakle njegove arogantne javne nastupe i ideološki tretman u odnosu prema djelatnicima u kulturi, smanjivanje sredstava za filmove, ukidanje statusa registriranog umjetnika glazbeniku-reperu koji je sudjelovao na prosvjedima protiv vlade, podcjenjivanje djelatnosti nevladinih organizacija, slaganje s premijerom u politici pritiska na medije itd.
No, to je Simoniti u replikama odbijao, ponekad u vrlo oštrom tonu, izazivajući rasprave koje su prelazile i u međusobno vrijeđanje, pa je jednom kritičaru iz zastupničkih klupa poručio da “ništa ne zna” te da, “kad ne bi bio političar, ne bi mogao prodavati niti metle na tržnici”.
Premijer Janša i ministar Simoniti u petak će u Europskom parlamentu sudjelovati u virtualnoj raspravi o medijskim slobodama i vladavini prava u Sloveniji, što ju je pripremila parlamentarna skupina za poštovanje demokracije, vladavine prava i temeljnih prava.
Janša tvrdi kako su optužbe da njegova vlada krši načela vladavine prave i vrši pritisak na vodeće medije te na nezavisna državna tijela dio kampanje koju je ljevica pokrenula lani protiv njegove vlade, te ih onda prenijela u međunarodni prostor kako bi vladu kompromitirala pred početak predsjedanja Slovenije Vijećem EU-a u drugoj polovici ove godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!