Štrajkao glađu, podnio ostavku pa marginaliziran. Vučić ga sad vraća u igru

Bivši predsjednik Srbije i prvi predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić sudjelovat će u izbornoj kampanji te podržati nekadašnju stranku, koju sad vodi srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. On osobno najavio je to tijekom proslave povodom 15. obljetnice stranke prošle subote u Šapcu.

“Bit ću zajedno na vašim druženjima s Tomislavom Nikolićem“, kazao je Vučić i okupljenima uputio Nikolićeve pozdrave te poručio da će dati potporu SNS-u.

“Vraća se kako bi stabilizirao nacionalno krilo stranke koju je osnovao i koju je doveo do prve izborne pobjede 2012. Zadatak mu je sačuvati tradicionalne birače stranke, koji su razočarani”, rekla je za N1 Stanislava Pak, bivša Nikolićeva suradnica.

Specifična je ličnost u političkom prostoru Srbije, štrajkao je glađu i poručio da nijedna žrtva nije prevelika kada je Srbija u pitanju. Plakao je i doživio nešto u što je i sam sumnjao, da stranka kojoj je čelu pobijedi na parlamentarnim i predsjedničkim izborima. Potom je podnio ostavku, prepustio stranku Aleksandru Vučiću pa izjavio “Dijete je poraslo, osamostalilo se.”

“Dijete” je potom sustavno marginaliziralo “političkog oca”, uz zahtjev da ne traži drugi predsjednički mandat na čelu države 2017.

“Od Aleksandra nisam dobio konkretan odgovor, osim što se protiv mene nastavlja kampanja pojedinih članova SNS-a koja traje već pet godina”, rekao je tada Nikolić.

Kao naknadu za odustajanje od drugog mandata, od Vučića je dobio vođenje Savjeta za suradnju s Rusijom i Kinom, kao i pravo da nastavi živjeti u predsjedničkoj vili na Dedinju, čije održavanje, prema službenim podacima, košta četiri tisuće eura mjesečno, dok dodatno održavanje vanjskog i zatvorenog bazena košta građane Srbije dodatnih 32.400 eura godišnje.

Kontroverzna je politička osoba u Hrvatskoj jer je aktivno sudjelovao u ratu, a optužen je i za likvidaciju civila u hrvatskom selu Antin, sjeverno od Vinkovaca, 1991. i 1992. Nikada mu to nije dokazano. Bio je miljenik Vojislava Šešelja koji ga je 1993. proglasio četničkim vojvodom, ali su se 2008. oko pitanja ulaska u Europsku uniju posvađali i razišli.

Negativno su u hrvatskoj javnosti odjeknule i njegove izjave, koje je kasnije demantirao, njemačkom listu Frankfurter Allgemeine Zeitung gdje je izjavio da mu je velikosrpski projekt nedosanjani san i da je Vukovar srpski grad.

I kada se činilo da će uživati ​​u mirovini, daleko od očiju javnosti cijele regije, Nikolićevoj političkoj izolaciji prošle je subote u Šapcu došao kraj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.