Rutinski prvijenac Rosberga u Monzi

Formula 1 04. ruj 201615:44 > 15:46
REUTERS/Maxim Shemetov

Vozač Mercedesa Nico Rosberg slavio je na Velikoj nagradi Italije, 14. utrci ovogodišnjeg prvenstva Formule 1.

Nijemac je do svoje prve pobjede na legendarnoj „Monzi“, sedme ove sezone, a 21. ukupno došao poslije rutinske vožnje od starta do cilja.

Drugo mjesto zauzeo je njegov momčadski kolega Lewis Hamilton, dok se na trećoj stepenici pobjedničkog postolja našao Sebastian Vettel u Ferrariu.

Velika nagrada Italije nije pružila mnogo uzbuđenja, budući da je riješena praktički na samom startu. Hamilton je bio na pole poziciji, ali je loše startao i pao je na šesto mjesto, što je Rosberg iskoristio, brzo se odvojio i bez problema održavao prednost.

Iako su Vettel i drugi vozač Feraria Kimi Raikkonen tokom prvog dijela trke pratili Rosberga, Hamilton ih je nadmudrio taktikom od jednog odlaska u boks. Četvorostruki svjetski prvak je stigao do postolja, dok se Raikonen morao zadovoljiti četvrtim mjestom.

Zahvaljujući drugoj pobjedi u osam dana, Rosberg je sedam utrka prije kraja sezone svoj zaostatak u odnosu na Hamiltona smanjio na samo dva boda.

Naredna utrka u ovogodišnjem prvenstvu bit će Velika nagrada Singapoorea, koja je na programu 18. rujna.