Španjolska u finalu na krilima Gasola, Batum tragičar

Košarka 17. ruj 201523:08 > 23:11
REUTERS/Benoit Tessier

Košarkaši Španjolske šokirali su većinu od rekordnih 27.000 gledatelja na stadionu Pierre Mauroy u Lilleu, kad su u četvrtak, u polufinalu EuroBasketa 2015., u produžetku svladali Francusku s 80-75 (17-20, 15-13, 16-23, 18-10, 14-9) i po četvrti put u posljednjih pet EP-a izborili finale.

Jedini put kad Španjolcima to nije uspjelo, upravo su Francuzi bili ti koji su ih zaustavili, u polufinalu prošlog EuroBasketa u Sloveniji, a kasnije se okitili i naslovom europskog prvaka. Na njihovu veliku žalost, loše odigrana posljednja četvrtina i nepreciznost u prijelomnim trenucima produžetka, Francusku su poslali u borbu za broncu.
Francuzi su u 6. minuti stvorili prednost od sedam poena (13-6), što je sve do treće četvrtine bilo njihovo najveće vodstvo. Španjolci su držali priključak ponajviše zahvaljujući Pau Gasolu i Sergiju Rodriguezu.
Sve do 24. minute to je bila potpuno izjednačena utakmica (39-39), kad je Francuska serijom 12-1 došla do opipljivih +11 (51-40). U posljednju dionicu domaćini su ušli s osam poena viška (56-48), ali kombiniranom primjenom zonske obrane i “čovjek na čovjeka” te forsiranjem igre na Gasola, Španjolci su polako smanjivali prednost Francuza, a na 2:20 prije kraja, nakon horoka najboljeg igrača na ovom EP-u, poveli 62-61.
Španjolci su u posljednju minutu ušli s vodstvom 64-63, a 45 sekundi prije kraja Nando De Colo napravio je osobnu pogrešku u napadu. Na 16 sekudi prija kraja Rodriguez se probio kroz francusku obranu i položio za 66-63, što je bilo najveće španjolsko vodstvo na utakmici.
Samo dvije sekunde trajao je francuski napad u kojem je Nicolas Batum pogodio tricu za izjednačenje (66-66). Španjolci su u posljednjem napadu opet spustili loptu na Gasola čiji je pokušaj polaganja blokirao Gobert, a nakon što je Fernandez izbacio loptu u aut, Francuzima je ostalo 1,3 sekunde za pokušaj šuta za pobjedu. Batumov pokušaj s francuske polovice bio je prekratak i odluka o pobjedniku pala je u produžetku.
Do posljednjih 80 sekundi produžetka Pau Gasol je ostao bez realizacije, a Francuzi su, unatoč pogođena samo tri od šest slobodnih bacanja, vodili 75-72. Kad je zbog pete osobne ispao Gobert, fenomenalni Gasol je taj prostor iskoristio i sa šest uzastopnih poena doveo Španjolsku do vodstva 78-75 i pred vrata finala. Na 15 sekundi prija kraja Batum je izborio tri slobodna bacanja, ali je sva tri promašio. Gasol je zakucavanjem za konačnih 80-75 i svoj 40. koš utišao 27.000 francuskih navijača.
Uz 40 koševa Gasol je imao i 11 skokova. Sergio Rodriguez postigao je 15 poena, a po 7 su ubacili Rudy Fernandez, Sergio Llull i Nikola Mirotić. Nando De Colo i Nicolas Batum predvodili su strijelce Francuske s 14 koševa svaki. Joffrey Lauvergne ubacio je 11 poena, a Tony Parker samo 10, uz šut 4/17 i 6 asistencija. No, promašio je dva vrlo važna slobodna bacanja u produžetku, u kojem su Francuzi pogodili samo tri od devet slobodnih bacanja.
U petak, pretposljednjeg natjecateljskog dana na EuroBasketu, prvo će se Latvija i Češka od 18.30 sati boriti za posljednje preostalo mjesto u olimpijskim kvalifikacijama. Od 21 sat će reprezentacije Srbije i Litve odmjeriti snage u drugom polufinalnom dvoboju te odlučiti tko će se u nedjelju (19 sati) boriti za naslov europskog prvaka protiv Španjolske, a tko će u borbu za broncu (14 sati) protiv Francuske.