UEFA ulazi u rat protiv bogatih klubova

Nogomet 26. srp 201712:59 > 13:01
REUTERS

Odštete koje se ovih dana dogovaraju za Neymara i Mbappea prije dvadesetak godina bile su dovoljne za sve kupovine dogovorene u Primeri, Seriji A ili Premiershipu.

Nakon što su visine odšteta transfera nogometaša premašile stotinu milijuna eura, a bogati klubovi imaju bezbroj igrača pod ugovorom koje šalju po posudbama, UEFA je svjesna da Financijski Fair Play više nije dovoljan kako bi spriječio kaos na nogometnom tržištu.

Svote koje danas nude bogati klubovi dovele su do toga da je sve manje onih koji se mogu nositi s njima i boriti za europske ili nacionalne trofeje i u UEFA-i su svjesni da je nešto potrebno promijeniti kako bi se očuvala zanimljivost i neizvjesnost najpopularnijeg sporta.

Krovnoj europskoj nogometnoj organizaciji ne samo što smeta ogroman novac koji se troši na plaće igrača i odštete, već i veliki broj nogometaša kojima raspolažu imućni klubovi i zatim njihovo slanje po posudbama koje više nitko ne može pohvatati.

Na temelju posljednjih nastupa predsjednika Čeferina može se zaključiti da se Uefa sprema ući u rat s bogatašima i njihovim divljanjem na nogometnom tržišu, a ove bi tri mjere mogla koristiti:

Porez na luksuz

Mjera pri kojoj bi se za svaki transfer iznad određene svote morao plaćati UEFA-i određeni kazneni postotak koji bi mogao iznositi od 10% pa sve do 100%. U ovom drugom slučaju za transfer od 100 milijuna eura porez bi bio jednak tome pa bi klub igrača morao platiti 200. Isto bi se moglo upotrijebiti i kao porez na previsoke plaće nogometaša.

Salary Cap

Ono što postoji u američkim sportovima velika je želja predsjednika Čeferina: ograničiti budžet klubova za plaće nogometaša, što bi izjednačilo odnos snaga u Europi.

Ograničenje tržišta

Tu ima dosta mjera kako obuzdati kupovine i posudbe, od zabrane posuđivanja igrača starijih od 23 godine, do limitiranog broja nogometaša koje klub može dovesti u određenom prijelaznom roku i imati pod ugovorom, s ciljem sprječavanja imućnih klubova da imaju 50 ili više seniora na rasplaganju od kojih većina nikad neće dobiti pravu priliku igrati, piše tportal.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.