Vatreni idu u Rusiju! Hrvatska u remiju s Grčkom izborila SP

Nogomet 12. stu 201722:32 > 22:36
Sanjin Strukic/PIXSELL (arhiv)

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je nastup na Svjetskom prvenstvu koje će se igrati u Rusiji od 14. lipnja do 15. srpnja nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija protiv Grčke u Pireju odigrala 0-0 i tako sačuvala prednost od 4-1 stečenu u prvoj utakmici igranoj prije tri dana u Zagrebu.

Pred 20.000 gledatelja na stadionu Karaiskakis sudio je Kuipers iz Nizozemske, a nogometna reprezentacija Hrvatske plasirala se na SP 2018. nakon što je u dodatnim kvalifikacijama eliminirala Grčku. Hrvatski nogometaši, koji su u prvom susretu u Zagrebu slavili sa 4-1, u nedjelju su u Pireju u uzvratnoj utakmici protiv Grčke odigrala 0-0.

Hrvatska rutinski sačuvala prednost

Iako je izbornik Dalić najavljivao da če “vatreni” igrati kao da je u Zagrebu bilo 0-0, to se nije dogodilo. Hrvatska nije pokazala napadačke ambicije, prepustila je incijativu Grcima. Bilo je to daleko od odlične partije od prije tri dana kada su Hrvati pomeli Grke sa 4-1. Unatoč tome, Hrvatska je kontrolirala utakmicu i rezultat te je zasluženo prošla na SP u Rusiji.

U prvom poluvremenu domaćini su stvorili samo jednu ozbiljniju situaciju pred našim golom. U 42. minuti nakon ubačaja Zece vratar Subašić skinuo je loptu s glave Retsosa, koji je čekao na drugoj stativi.

“Vatreni” su dva puta zaprijetili preko Perišića. Prvo je u 28. minuti lijepo prošao u situaciji jedan na jedan, te je gađao sa vrha 16-erca, ali pored gola. A u 43. minuti Perišić je odlično pucao sa 20 metara, ali je lopta pogodila vratnicu.

U nastavku Hrvatska je nastavila sa suzdržanom igrom, više misleći o svom golu negoli o napadu. Grci, pak, unatoč inicijativi ostali su jalovi. Jedna polušansa otvorila im se u 66. minuti nakon nesporazuma Lovrena i Vide, ali se lopta odbila u ruke Subašića, a najopasnija je bila situacija u 87. minuti kada je Tachtsidis pucao sa osam metara iskosa, ali ravno u našeg golmana.

Hrvatskih napadačkih akcija bilo je malo, a vrijedi spomenuti samo pokušaj Kramarića u 88. minuti. Dobio je loptu na 14 metara iskosa i pokušao ju je plasirati u suprotni kut, ali bilo je neprecizno.

Hrvatska će tako po peti puta igrati na svjetskom prvenstvu, nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014. Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Hrvatska će suparnike na SP saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi.

GRČKA: Karnezis, Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Retsos, Tziolis, Tachtsidis, Bakasetas (Gianniotas, 59), Zeca, Lazaros (Fortounis, 59), Mitroglou (Pelkas, 78).

HRVATSKA: Subašić, Strinić, Lovren, Vida, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Perišić (Rebić, 86), Modrić (Mitrović, 90), Mandžukić, N. Kalinić (Kramarić, 78).

SUDAC: Bjorn Kuipers (Nizozemska)

STADION: Karaiskakis

GLEDATELJA: 20.000

Dva puta Hrvatska se izravno kvalificirala na SP kao pobjednik svoje kvalifikacijske skupine, dok je tri puta prošla kroz dodatne kvalifikacije. Prije 20 godina plasman je izboren preko Ukrajine, prije četiri godine preko Islanda, a ovoga puta preko Grčke.

Najbolji rezultat na samom SP Hrvatska je ostvarila u svom prvom nastupu u Francuskoj kada je osvojila treće mjesto. U sva preostala četiri sudjelovanja “vatreni” nisu uspjeli proći skupinu.

Tijek utakmice:

91. minuta – Posljednja Dalićeva izmjena, Mitrović umjesto Modrića
86. minuta – Iz igre je izašao Rakitić, a ušao Rebić
79. minuta – Zatresli su domaćini mrežu, no kako je tome prethodilo zaleđe, pogodak nije priznat
78. minuta – Prva Dalićeva izmjena. Izašao je Kalinić, a ušao Kramarić66. minuta – Dosta sreće za Hrvatsku.
Lovren obranio gol i pogodio loptom Vidu u glavu, a ona se odbila do Subašića
58. minuta – Udarac Mitrogloua s ruba šesnaesterca, lopta otišla lijevo od gola

58. minuta – Torosidis je ubacio u šesnaesterac, Subašić je presjekao loptu
52. minuta – Gužva u hrvatskom šesnaestercu, obrana je otklonila napad
49. minuta – Brozović natrčao na odbijenu loptu i poslao je preko gola
45. minuta – Izbornici su u istom sastavu ušli u nastavak dvoboja

43. minuta – Perišić pucao svom snagom, lopta pogodila vratnicu
41. minuta – Fenomenalna obrana Danijela Subašića

32. minuta – Pokušao je Mandžukić brzim izvođenjem slobodnog udarca iznenaditi protivnike, no nije uspio
28. minuta – Perišić pucao pored lijeve stative
27. minuta – Novi slobodni udarac za Hrvatsku. Ovog puta ga je izveo Rakitić s ruba šesanesterca i pucao visoko iznad gola
24. minuta – Prvi žuti karton na utakmici. Tachtsidis je dobio karton zbog prigovora
23. minuta – Slobodni udarac izveo je Modrić, domaćini su raščistili situaciju
16. minuta – Pokušaj kombinacije Vrsaljko Kalinić, Milanov igrač nije uspio doći do lopte
14. minuta – Prvi udarac domaćina prema Subašićevim vratima. Pokušao ga je iz daljine prevariti Bakasetas, no nije bio dovoljno precizan
12. minuta – Zeca pokušao iznuditi kazneni udarac nakon pada u duelu sa Strinićem, sudac je Grku dosudio faul u napadu
9. minuta – Modrić je izveo korner, međutim sudac je svirao faul u napadu, napravio ga je Vida
7. minuta – Lazaros ubacio je u šesnaesterac iz slobodnog udarca, no obrana je otklonila opasnost